Anasayfa / Alışveriş / Telegram kullanıcıları, platformun başına kaygı olabilir!

Telegram kullanıcıları, platformun başına kaygı olabilir!

Telegram, iletileşme uygulamaları ortasında popülerliğini koruyor. Güvenlik açısından sunduğu yenilikler sayesinde kullanıcılar tarafından da pek çok kere tercih edilen platform, bazen bu durumun negatif tesirini de görmekte. Çünkü son yapılan açıklamalar, uygulamanın geleceğini tehlikeye atacak cinsten.

Almanya cephesinin radarında olan Telegram, bünyesindeki birtakım kullanıcılar nedeniyle, internet ortamındaki hayatını tehlikeye atıyor. İçişleri Bakanı Nancy Faeser hususla alakalı kıymetli demeçler verdi.

Kimi Telegram kullanıcıları, platformu tehlikeye atıyor

Basına konuşan bakan Faeser, Telegram‘ın çoklukla, siyasi hedeflerle kullanılmaya başlandığının altını çizdi. Çok sağcı kümelerin ve hükumet aleyhinde aşı aksisi propagandalarda bulunan bireylerin kümeler açtığını savunan bakan, bunların bir halde önlenmesi gerektiğini savundu. Faeser‘a nazaran bu durumun devam etmesi, uygulamanın hayatına tehlike katıyor.

Alman maddelerini ihlal etmeye kalkışan şahısların ceza alması gerektiği düşünülürken, bu durumu toplumsal medya üzerinden gerçekleştirenler de devletin radarına girmiş bulunmakta. Her ihtimale karşı nizamın sağlanması gerektiğini savunan Faeser, “gerekirse” Telegram platformunun büsbütün kapatılabileceğini açıkladı. Almanya’nınkapatmaktan çekilmeyeceği öğrenilen Telegram cephesinden ise şimdi bir karşılık gelmedi.

Piyasadaki rakiplerine göre daha güzel bir şifreleme servisine sahip olan Telegram ise, bu üslup durumlara karşı olağan olarak devletlerin dikkatini çekebiliyor. Bildirileri yalnızca alan ve gönderen ortasında tutmayı başaran uygulama ayrıyeten, belirli başlı kümelere daha süratli içerik yayılmasının da önünü açmakta.

Bilhassa ülke genelinde aşı tersleriyle uğraşan Almanya cephesi, platform içerisindeki nefret telaffuzlarının sonunu getirmek istiyor. Nüfusunun yüzde 72‘sini aşılayabilen ülke, en azından Telegram‘ın bu durumun önüne geçmesine müsaade vermemeyi amaçlıyor. Ayrıyeten Almanya, Telegram ile alakalı tasaları olan tek ülke değil. Çünkü Rusya, Çin, Hindistan ve birtakım birkaç ülke de Telegram‘ın güvenilirliği konusunda soru işaretlerine sahip. Ayrıyeten bu ülkeler, platforma belirli başlı kontroller yapabiliyor. Görünüşe nazaran Almanya da bu stil bir yetkiye sahip olmak için kolları sıvayacak.

Pekala sizler Almanya‘dan gelen Telegram kaygısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce hükumet, uygulamanın sonunu getirebilir mi? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.