Anasayfa / Alışveriş / Tarım ve Orman Bakanlığı, ayçiçek yağı konusuna Twitter’dan açıklık getirdi!

Tarım ve Orman Bakanlığı, ayçiçek yağı konusuna Twitter’dan açıklık getirdi!

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgal teşebbüsünün akabinde son bir kaç gündür Türkiye’de ayçiçek yağı stoklarının azaldığı, hatta sadece 1 ay yetecek kadar eser bulunduğuna dair paylaşımlar yapılıyor.

Bunun üzerine kimi marketlerin, ilgili esere artırım yaptığına dair tezler ve sonucunda ortaya çıkan kaos imajları konvansiyonel ve toplumsal medyanın gündemine oturdu. Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi ise toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamayla bahse açıklık getirdi.

Bakanlıktan, ayçiçek yağı stoklarına dair birinci açıklama geldi

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, toplumsal medya üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

Ayçiçek yağı üzere temel besin eserlerinde kâfi stok bulunmadığı istikametinde paylaşılan bilgiler gerçek değildir. Gerekli önlemler alınmıştır. Ülkemizin kâfi ölçüde ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Temelsiz tezlere prestij etmeyin. Telaş edilecek bir durum kelam konusu değildir

Bakan Kirişçi, yaptığı bu paylaşımda, bakanlığın kamuoyuyla duyurduğu resmi basın açıklamasını da paylaştı. Tarım ve Orman Bakanlığının paylaşımındaysa şunlar söyleniyor:

Kimi basın yayın kuruluşlarında ve toplumsal medyada Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan krizin besin piyasalarında arz eksikliğine yol açarak ayçiçek yağı üzere temel besin eserlerinde kâfi stok bulunmadığı ve bu nedenle piyasa fiyatlarının arttığına yönelik gerçeği yansıtmayan spekülasyonlara yer verildiği görüşmüştür.

Ülkemizde ayçiçeği üretiminde son yıllarda kıymetli artışlar yaşanmıştır. Toplam ayçiçeği üretimimiz 2021 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 17 artmıştır.

Ayçiçek üretimindeki son yıllardaki artışa karşın, yurtiçindeki tüketimin artması ve pandemi şartlarında artan talep nedeniyle gereksinimimizin bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmaktadır.

Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan son gelişmeler yakından takip edilmekte olup, bitkisel yağ arzında sorun yaşanmaması için her türlü önlem alınmaktadır.

Bu kapsamda alternatif ülkeler ve alternatif yağ çeşitleri için gerekli çalışmalar yapılmış, ayrıyeten ayçiçeği yağ ihracatı da durdurularak, mevcut stokların yurtiçi tüketimi karşılayacak biçimde yönetilmesi sağlanmıştır.

Bununla birlikte ülke genelindeki mevcut yağış durumu, ayçiçeği ve kanola üzere yağlı tohumlu bitkilerin üretimine olumlu yansımaktadır. Bu çerçevede, Çukurova Bölgesinde başlayacak birinci hasada kadar gerekli her türlü planlama yapılmıştır. Ülkemizin 1-1,5 aylık tüketimimize lakin yetecek kadar ayçiçek tohumu ve yağı stoku bulunduğu argümanları külliyen gerçek dışıdır.

Gerek üretimimiz, gerek bölümün tedarikleri ve periyot stoklarımız dikkate alındığında; ülkemizin kâfi ölçüde ayçiçek yağı stoku bulunmaktadır. Sonuç prestijiyle kamuoyuna yansıyan argümanlar gerçeği yansıtmamakta olup halkımızın telaş edeceği bir durum kelam konusu değildir.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: