Anasayfa / Alışveriş / Snapchat’ten ebeveynlerin tasalarını azaltacak özellik!

Snapchat’ten ebeveynlerin tasalarını azaltacak özellik!

Snapchat, yıllardır dünya çapında epeyce fazla kullanılan vadeli fotoğraf paylaşma uygulamalarından biri. Getirdiği eğlenceli filtrelerle bir biçimde kullanıcılarını platformda tutmayı başarıyor. Ama her toplumsal medya uygulamasında olduğu üzere, Snapchat de genç kullanıcılar için tehlikeli olabiliyor.

Artık ise şirket, ebeveynlerin çocuklarının güvenliği hakkındaki duydukları kaygılarını azaltacak bir kısıtlama getiriyor. Bu sayede çocuğu Snapchat kullanan anne ve babalar, çocuklarının güvenliği konusunda daha rahat olacak. İşte genç kullanıcılar için gelecek Snapchat özelliği…

Genç Snapchat kullanıcılarına arkadaş önerisi kısıtlaması

Snapchat, yeni arkadaşlar ekleyebilmek için “Süratli Ekle” isimli bir kısma sahip. Tanıyor olabileceğiniz şahısları bu özellik aracılığıyla ekleyebiliyorsunuz. Artık ise şirket, bu özelliği genç kullanıcıların güvenliği için yine gözden geçiriyor. Artık yetişkin yabancıların genç kullanıcıların hesaplarını “Hızlı Ekle” kısmında görme mümkünlüğü çok daha düşük olacak.

Kullanıcılar, belli sayıda ortak arkadaşları olmadığı sürece, 13 ila 17 yaş aralığındaki kullanıcıları arkadaş ekleme kısmında göremeyecekler. Bu değişiklik, yetişkin yabancıların 13-17 yaşlarındaki çocuklarla irtibata geçmesini büsbütün engelleyecek olmasa da, riski büyük ölçüde düşürecek üzere gözüküyor.

Bir blog gönderisinde şirket, değişikliğin fentanil salgınıyla uğraş ve uyuşturucu satıcılarının Snapchat’i berbata kullanmanın yeni yollarını bulmasını önlemeyi amaçladığını açıkladı. Şirket, son aylarda platformunda uyuşturucu satıcılarını ele alma biçimiyle ilgili incelemelerle karşı karşıya.

Snap ayrıyeten Salı günü, platformunda uyuşturucuyla ilgili içeriği proaktif olarak algılama yeteneğini geliştirdiğini açıkladı. Ayrıyeten uyuşturucuyla ilgili içeriğin yüzde 88‘inin artık AI ile proaktif olarak algılandığını da ekledi. Şirket, direkt kolluk kuvvetleriyle çalışan grubu oluşturdu ve kolluk kuvvetlerinin taleplerine cevap verme mühletini kıymetli ölçüde güzelleştirdiğini de belirtti.

Geçen sonbaharda bir Senato oturumunda, Snap’in Global Kamu Siyaseti Lider Yardımcısı Jennifer Stout, şirketin üzerinde çalıştığı bir öbür güvenlik özelliği hakkında bilgi verdi. Stout’un dediğine nazaran Snap, ebeveynlerin çocuklarının uygulamadaki etkinliklerini izlemesini kolaylaştıracak yeni ebeveyn kontrolü özellikleri üzerinde çalışıyor. Bu özelliklerin önümüzdeki aylarda sunulması bekleniyor.

Sizler Snapchat’in yaptığı bu kısıtlamalar ve üzerinde çalıştığı kontrol özellikleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: