Anasayfa / Alışveriş / Rusya’dan Instagram kararı! WhatsApp da tehlikede

Rusya’dan Instagram kararı! WhatsApp da tehlikede

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle Bağlantı Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Facebook ve Twitter’ı yasaklamıştı. Facebook ile Instagram ve WhatsApp’ın da çatı şirketi olan Meta, bu hafta ülkelerde nefret söylemi siyasetinde değişikliğe giderek Rus askerlerine yönelik şiddet davetlerine müsaade verme kararı aldı.

Meta bu kararı nedeniyle “aşırılıkçı” tenkitlerine maruz kalırken, Rus Hükümeti’nin yansısı gecikmedi. Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle Bağlantı Denetleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya nazaran, Rusya Federasyonu Başsavcılığı’nın talebi üzerine ülkede Instagram uygulamasına erişim pürüzü getirilmesine karar verildi.

Instagram’ın Ruslara şiddet davetine müsaade verdiği vurgulandı

Roskomnadzor resmi web sayfasında yaptığı paylaşımda Meta İrtibat Yöneticisi Andy Stone’un Ruslara yönelik şiddet davetlerine müsaade vereceklerini açıkladığını hatırlattı. Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu, erişim mahzuru kararını şu sözlerle duyurdu:

Instagram, askeri işçi de dahil olmak üzere Rusya Federasyonu vatandaşlarına karşı şiddet davetleri içeren malzemeleri dağıtıyor. Rusya Federasyonu Başsavcılığı’nın talebi doğrultusunda, Rusya Federasyonu’nda Instagram’a (Meta Platforms, Inc.’e ait) erişim sonlandırılmıştır

Rusya’nın yeni kararıyla birlikte Meta’ya bağlı iki toplumsal medya platformu: Instagram ve Facebook’a erişim kısıtlandı. Dünya genelinde aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan WhatsApp’a ise hala ülkede erişilebiliyor. Fakat Meta ile Rus Hükümeti ortasındaki kriz devam ederse, WhatsApp’ın da yasaklanabileceği iddia ediliyor.

Öte yandan Ruslar yalnızca Instagram ve Facebook’a değil, Netflix ve Prime Video’ya da erişemiyor. Zira Netflix geçtiğimiz günlerde “Mevcut durumlar nedeniyle, hizmetimizi askıya aldık” kelamlarıyla Rusya’da faaliyet göstermeyi durdurduğunu açıkladı. Tıpkı kararı Amazon, Prime Görüntü için de aldı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: