Anasayfa / Alışveriş / Rusya’dan Facebook’a yaptırım: Instagram ve WhatsApp etkilenecek mi?

Rusya’dan Facebook’a yaptırım: Instagram ve WhatsApp etkilenecek mi?

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in güneydoğu Ukrayna’daki Donbass bölgesine askeri operasyon kararı almasının ardından “Rusya – Ukrayna savaşı” sosyal medyanın gündemine oturdu. Tüm dünyanın gözü Avrupa’ya çevrilmişken, bugün Rusya Hükümeti, Facebook’a yaptırım kararı aldı.

Sputnik’in haberine nazaran, Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle Bağlantı Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), Facebook’un çatı şirketi Meta Platforms Inc.’e bir yazı göndererek Rus medya kuruluşlarına uygulanan sansürlerin kaldırılması talebinde bulundu. Lakin Meta’nın bu isteği yerine getirmediği tabir edildi.

Rusya, Facebook’a kısmi erişim pürüzü getirdi

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu (Roskomnadzor), bugünden itibaren Facebook’a erişimi kısmen kısıtlayacaklarını duyurdu. Kurum, Facebook’un temel insan hak ve özgürlükleri ile birlikte Rusya vatandaşlarının hak ve özgürlüklerini ihlal ettiğine karar verildiğini açıkladı.

Roskomnadzor, internet sitesinden yayınladığı duyuruda şunları aktardı:

25 Şubat’ta Başsavcılık tarafından Dışişleri Bakanlığı’yla mutabakat dahilinde, Facebook’un temel insan hak ve özgürlüklerini, Rusya vatandaşlarının hak ve özgürlüklerine yönelik ihlal eden bir toplumsal ağ olduğuna karar verildi. Başsavcılığın kararına uygun olarak 25 Şubat 2022’den itibaren Facebook’a erişimin kısmen kısıtlanmasına karar verildi.

Facebook’un Rus medyasına ilişkin dört kuruluşa sansür uyguladığını belirten Roskomnadzor, Rusya’da faaliyet gösteren basın-yayın organlarına yönelik bu şekil hareketlerin ilgili yasa uyarınca yasaklandığını hatırlattı. Meta’ya sansürü kaldırmaları davetinde bulunan Roskomnadzor, toplumsal ağın bu talebi görmezden geldiğini söyledi.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: