Anasayfa / Alışveriş / Rusya, Türkiye’nin izini takip ediyor: Toplumsal Medya Yasası geliyor!

Rusya, Türkiye’nin izini takip ediyor: Toplumsal Medya Yasası geliyor!

Türkiye’de Ekim 2020de yürürlüğe giren Toplumsal Medya Yasası ile birlikte yurtdışı merkezli şirketlere ülkemizde temsilcilik atama mecburiliği getirilmişti. Bu düzenlemeleri kabul etmeyen kuruluşlar ise milyonlarca liralık cezayı ödemek zorunda kaldı. Şimdiyse emsal bir atak Rusya tarafından geldi.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) içerisinde Google ve Apple’ın da bulunduğu 13 yurtdışı merkezli bilişim şirketine ülkede temsilcilik açmaları için yıl sonuna kadar müddet verdi.

Rusya temsilcilik açmalarını istediği şirketlerin listesini yayınladı!

Roskomnadzor, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren düzenlemeyle birlikte, günlük 500 bin ve üzeri ziyaretçiye ulaşan yurtdışı merkezli bilişim şirketleri bir ofis açacak yahut Rusya ile muhatap olabilecek bir temsilci atayacak. Bunun içinse 1 Ocak 2022‘ye kadar müddet verdi.

Rusya tarafından yayınlanan listede önümüzdeki ay temsilci atayacak şirketler şu biçimde: Google, Apple, Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp’ın çatı şirketi), Twitter, TikTok, Zoom, Viber, Spotify, Likeme Pte.Ltd., Discord, Pinterest, Twitch ve Telegram.

Listede yer alan şirketler talep edilen temsilcilikleri açsa bile Rusya taleplerini bununla bitirmiyor. Ayrıyeten internet sitelerinde Rus kullanıcılar için geri bildirim formuna yer verilmesi, kamu kurumlarıyla etkileşim için Roskomnadzor’un sitesinde hesap oluşturması ve sayfalarına ziyaretçi sayacı koyma mecburiliği getirildi.

Ülkemizde yürürlükte olan Toplumsal Medya Yasası neyi hedefliyor?

  • Yerli ve yabancı toplumsal medya platformları “toplumsal ağ sağlayıcı” olarak tekrar isimlendirildi.
  • Kullanıcıların IP adreslerine ek olarak port bilgisi de sağlandı.
  • Her toplumsal ağ sağlayıcısının Türkiye’de en az bir temsilcisinin bulunma mecburî oldu.
  • Türkiye’de temsilci bulundurmayan şirketlereyse birinci etapta 1 ila 10 milyon TL ortası, 10 günün sonundaysa 30 milyon TL idari para cezası yaptırımı uygulanması hedeflendi.
  • Son evreye gelen sağlayıcılaraysa birinci adımda yüzde 50, ikinci adımda yüzde 90 bant genişliği daraltma cezası uygulanabiliyor.

Bu üzere pek çok şey aslında düşünülerek yürürlüğe alınmış durumda. Pekala siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce devletler bu düzenlemeleri getirmekte haklı mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: