Anasayfa / Alışveriş / Rusya, TikTok görüntüsüne bakarak Ukrayna’yı bombaladı!

Rusya, TikTok görüntüsüne bakarak Ukrayna’yı bombaladı!

Ukrayna’nın başşehri Kiev’de kaydedilen bir TikTok görüntüsü, Rusya askerlerine istihbarat sağladı. Rusya’nın alışveriş merkezinin etrafındaki Ukrayna askerlerini bombalaması sonrasında TikTok görüntüsünü kaydeden Ukraynalı vatandaş tutuklandı.

Ukrayna Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamaya nazaran, toplumsal medyadaki görüntü Ukrayna için kritik bir açık oluşturdu. Devlet kurumu, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kiev’e bombalı atakta TikTok görüntüsünü ve görüntüyü çeken kişiyi suçladı.

Rusya ve Ukrayna ortasında TikTok krizi yaşanıyor

Yaklaşık bir aydır devam eden Rusya-Ukrayna savaşında toplumsal medyanın küçümsenemeyecek dayanağı oluyor. Ekseriyetle Ukrayna halkına yardım etmek için kullanılan büyük platformlar, bu sefer Rus askerleri tarafından fırsata çevrildi. Rusya’nın, TikTok görüntüsüne bakarak bomba fırlattığı öğrenildi.

Geçtiğimiz günlerde Rus ordusu, Kiev kentindeki bir alışveriş merkezine atakta bulundu. 8 kişinin hayatını kaybettiği atakta ayrıyeten Ukrayna ordusuna ilişkin kimi araçlar ziyan gördü ve alışveriş merkezi kullanılamaz hale geldi.

Artemev Pavel Alexandrevich isimli bir Ukrayna vatandaşının çektiği TikTok görüntüsünün atağa istihbarat sunduğu tespit edildi. Saldırıyı araştıran Ukrayna Güvenlik Servisi, bombalamadan bir müddet evvel Alexandrevich’in bölgeye giderek görüntü çektiğini tespit etti. TikTok’ta paylaşılan bu görüntüde, alışveriş merkezinin etrafında Ukrayna ordusuna ilişkin askeri araçlar gösterildi.

Ukrayna Güvenlik Servisi, alışveriş merkezinin yıkıldığı ve 8 kişinin hayatını kaybettiği hücum sonrasında bir bilgilendirme iletisi paylaştı. Devlet kurumundan gelen açıklamada, Alexandrevich’in görüntüsü örnek gösterilerek TikTok üzere platformlarda paylaşım yaparken dikkatli olunması gerektiğinin altı çizildi.

Alexandrevich’in görüntüyü TikTok’ta tam olarak ne vakit paylaştığı belirli değil. Lakin Rus haber ajansı tarafından gelen bilgiye nazaran AVM’nin bombalanması 24 Şubat’ta gerçekleşti.

Pekala ya siz Rusya ve Ukrayna ortasındaki TikTok görüntüsü krizi hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.