Anasayfa / Alışveriş / Rusya kendi Instagram’ını geliştiriyor: İşte Rossgram

Rusya kendi Instagram’ını geliştiriyor: İşte Rossgram

Ukrayna işgali sonrasında Rusya’da erişime yasaklanan Instagram için mahallî bir alternatif geliştirildi. Rus teşebbüsçüler, “Instagram ağının analogu” olarak isimlendirdikleri yeni toplumsal ağ Rossgram‘ı duyurdu. İşte Rossgram isimli yeni toplumsal medya platformu.

Rossgram nedir? Rossgram nasıl kullanılır?

Web sitesinde verilen bilgilere nazaran Rossgram, Android ve iOS için 28 Mart 2022’de piyasaya sürülecek. Hem web hem de taşınabilir pazarda kullanıcılara hitap edecek olan yeni platfrom, Instagram’ın Rus analogu olarak tanımlanacak. Tüm kullanıcılar için erişim ise Nisan 2022’de başlamış olacak.

Rossgram’ın geliştiricisi Alexander Zobov, VKontakte ve Telegram’ın kurucusu Pavel Durov ile birlikte çalışmasıyla tanınan bir teşebbüsçü. Zobov, kendi toplumsal ağıyla birlikte Rus medyasının daha özgür olacağına inanıyor.

Zobov’un açıklaması, hizmetin birinci olarak Rusya’nın en popüer toplumsal medya fenomenlerine (blog muharrirleri, YouTuberlar ve şirket ortakları) sunulacağını söylüyor.

Projenin ardındaki grubun kim olduğu şimdi bilinmese de, Rossgram’ın web sitesine nazaran kurucul isimler Alexander Zobov ve Kirill Filimonov isimli iki teşebbüsçü. Rossgram’ın İnternet Pazarlama Müdürü açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Ortağım Kirill Filimonov ve geliştirici kümemiz aslında bu türlü bir toplumsal medya kurmaya hazırdı. Yurttaşlarımız, tanınmış toplumsal ağın (Instagram’dan bahsediyor) Rus muadilini yapma fırsatını kaçırmamaya karar verdi.”

Geçtiğimiz hafta başında Rusya, Instagram yasağına resmen başladı, lakin birçok kullanıcı VPN hizmetlerinden faydalanarak toplumsal medyaya erişmeye devam ediyordu. Ancak VPN atağı de kâfi olmayacak üzere görünüyor.

Rusya’nın medya düzenleyicisi Roskomnadzor, yaklaşık 20 tanınan VPN hizmetinin engellendiğini söyledi. Engellenen VPN hizmetlerinden kimileri şu halde: Hola, ExpressVPN, KeepSolid VPN Unlimited, Nord VPN, Speedify VPN ve IPVanish VPN.

Rusya’nın lokal Instagram’ı Rossgram hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: