Anasayfa / Alışveriş / Rusya Instagram yasağı için ek mühlet verdi! İşte tarih

Rusya Instagram yasağı için ek mühlet verdi! İşte tarih

Rusya, Ukrayna işgali sonrası tüm dünyanın yansısını toplamaya devam ediyor. Bu manada Rusya teknolojiden, otomotive, yiyecekten, cümbüş dalına kadar birçok yaptırım ile karşı karşıya kaldı. Meta yani eski ismiyle Facebook’un aldığı nefret söylemi kararı ise Rusya için bardağı taşıran son damla oldu. Instagram yasağı kararı alan Rusya, artık de Rus kullanıcılara platformdan geçiş yapması için ek müddet tanıdı.

Rusya, Instagram yasağı kararı için yeni tarih verdi

Rusya’nın resmi irtibat ajansı Roskomnadzor, bugün yayınladığı açıklamada, Rusya Instagram yasağı için detayları açıkladı. Buna nazaran şu an için Rusya sonları içinde Instagram’a girmek mümkün. Lakin Meta kümesinin aldığı, Putin ve Rusya’ya karşı nefret hatasına müsaade verme kararı sonrası, dün platforma erişim yasağı geldi. Bugün ise Roskomnadzor, Instagram yasağı için tarih verdi. Buna nazaran Rus Instagram kullanıcıları 14 Mart gece yarısı 12’ye kadar Instagram hesaplarında yer alan bilgileri aktarabilecek.

Rusya Devlet Ajansı Roskomnadzor, resmi açıklama ile Instagram yasağı için tarih verdi

Instagram’ın Lideri Adam Mosseri ise dün yaptığı açıklamada, Rusya’nın aldığı Instagram yasağı kararını eleştirdi. Mosseri, paylaşımında Rusya Instagram kullanıcılarının yüzde 80’inin Rusya dışı Instagram hesaplarını takip ettiğini açıkladı. Bu manada Rusya’nın aldığı bu karar ülkede yer alan Insagram kullanıcıları için dünyaya açılan bir pencerenin kapanması manasına geliyor. Rusya daha evvel de Facebook platformunu ülkede yasakladı. Fakat Rusya şimdiye kadar birçok teknoloji şirketinin yaptırım kararı ile karşı karşıya kaldı.

Rusya-Ukrayna savaşı ve yaptırım kararları

Rusya, Ukrayna ile uzun müddettir yaşadığı sürtüşme sonrası 24 Şubat 2022‘de sabah saat 6 sularında Ukrayna topraklarını işgal etmeye başladı. Tüm dünya Rusya’nın yalnızca Ukrayna’nın Kuzey doğusunda yer alan Donbass bölgesine gireceği iddia ediyordu. Bu bölgede bağımsızlığını ilan eden ve Rusya’nın tanıdığı Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Lugansk Halk Cumhuriyeti’ni korumak ismine başlayan operasyon daha sonradan Ukrayna’nın başşehri Kiev yakınlarına kadar genişledi.

Dünyada birçok ülkenin ambargo uygulamaya başladığı Rusya’yı batı dünyası Swift üzere kıymetli finansal sistemlerden de çıkardı. Rus atletlere, sanatkarlara hatta çoka kaçarak Rus sanat yapıtlarına kadar uzanan bu yasaklama teşebbüsü, artarak devam ediyor. Rusya ise tüm sert yaptırım kararlarına rağmen işgal ettiği bölgelerden çekilmiyor.

Pekala ya sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: