Anasayfa / Alışveriş / Rusya, Facebook-Instagram’ı yasakladı: Meta’yı örgüt ilan etti!

Rusya, Facebook-Instagram’ı yasakladı: Meta’yı örgüt ilan etti!

Rusya’da görülen dava kapsamında Meta’ya ilişkin toplumsal medya ağlarının yasaklanmasına karar verildi. Rusya mahkemesi, Rus vatandaşlarına karşı nefret telaffuzuna müsaade vermesinin akabinde Facebook ve Instagram için erişimi kapattı.

Mahkemede incelenen raporlar, Facebok ve Instagram takımının Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonuyla ilgili yanlış içeriğin kaldırılmasını engellediğini argüman etti. Rus avukatlar, Meta’nın, askeri operasyona ait yaklaşık 4.600 yanlış bilgiyi kaldırma ve yasa dışı protesto davetleri için 1800 talebi görmezden geldiğini ileri sürdü.

Rusya, Facebook ve Instagram için erişim yasağı getirdi

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), teknoloji devinin bu stil hareketlerinin “Rusya ve silahlı kuvvetlerine yönelik olduğunu” söyleyerek Meta (Facebook ve Instagram) yasağını destekledi. Hakime ABD şirketini yasa dışı ilan etmeye ve kararı süratlice uygulamaya çağırdı.

Instagram ve Facebook, Rusya’nın Ukrayna’da devam eden işgali sırasında Rus vatandaşlarına yönelik nefret telaffuzuna ve şiddet davetlerine müsaade vereceklerini söylemişti. Bu karar sonrasında Rusya ise Meta’nın yasaklanmasını ve şirketin Rusya’da aşırılık yanlısı bir örgüt olarak belirlenmesini talep eden yasal bir şikayette bulundu.

Toplumsal medya devi, Rusya’dan gelen bu karşı atılımdan sonra nefret telaffuzuna verilen “iznin” süreksiz olduğunu ve sadece Ukrayna kullanıcıları ortasında uygulandığını belirtti.

Meta’nın avukatları, duruşmada yargıçtan davayı düşürmesini yahut ertelemesini istedi. Meta’nın, ABD merkezli olduğunu münasebet göstererek davanın Rus mahkemesinde görülmesinin yanlış olduğunu ve Amerika’ya taşınması gerektiğini savundu.

Savunmada ayrıyeten, davaya uygun formda hazırlanmak için kâfi vaktin verilmediğinden şikayet edildi. Meta, Rus düşmanlığının ve Rus vatandaşlarına yönelik şiddet davetlerinin kabul edilemez olduğunu beyan ettiklerini de söyledi.

Lakin Meta’nın Rusya için yaptığı savunma kâfi gözükmüyor. 80 milyon kullanıcısı olan Rusya’da Instagram ve Facebook artık yasaklı durumdayken, bağlantı aracı olduğu gerekçesiyle WhatsApp kısıtlanmadı.

Pekala ya siz Rusya tarafından Facebook ve Instagram için alınan karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: