Anasayfa / Alışveriş / Rusya doğruladı: Twitter’a erişim pürüzü getirildi!

Rusya doğruladı: Twitter’a erişim pürüzü getirildi!

Rusya ve dünyanın geri kalanı ortasındaki tansiyon tırmanmaya devam ediyor. ABD ve Avrupa Birliği ve İngiltere, ülkeyi yaptırımlar ile baskı altına alıp vazgeçirmeye çalışırken, Kremlin’den de sert yanıtlar geliyor. Son olarak özel dalın de ambargolara dahil olmasına sonlanan Rusya, toplumsal medya yasağı getirdi.

Hali hazırda Facebook‘a kısıtlama getiren Putin idaresi, Ukrayna yanlısı tutum sergilemesinin akabinde okları Twitter‘a çevirdi. Ukrayna propagandalarını mazeret eden Rusya, ülkedeki tüm taşınabilir operatörlerin Twitter’a olan erişimini engelledi. İşte ayrıntılar….

Rusya, taşınabilir operatörlerden Twitter’a girilmesini engelledi

Aslında yasağı geleceği evvelden muhakkaktı. Bir müddet evvel açıklama yapan Twitter, Rusya’dan siteye erişilemediğini açıklamıştı. Daha sonra ise erişimin NetBlocks, Rostelecom, MTS, Beeline ve MegaFon dahil olmak üzere tüm büyük Rus telekom sağlayıcıları tarafından kısıtlandığı ortaya çıkmıştı.

Olayla ilgili resmi açıklama da nihayet geldi. Erişim badiresinin sorulması üzerine bir açıklama yapan Kremlin, kararın kendileri tarafından alındığını doğruladı. Durum pek çok basın kuruluşu tarafından “Rus vatandaşlarının hak ve özgürlüklerinin” ihlali olarak nitelendirildi.

Ruslar hala VPN hizmetleri aracılığıyla Twitter‘a erişebiliyor, lakin direkt ilişkiler kısıtlı. Kelam konusu ambargonun ne kadar müddet devam edeceği belirsizliğini korurken, gerginliğin her geçen gün daha da artması huzursuzluğu da beraberinde getirdi.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce Rusya’nın Twitter ve gibisi toplumsal medya platformlarına uyguladığı ambargo ne kadar müddet devam edecek? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: