Anasayfa / Alışveriş / Rus askerlerine azap görüntüsü toplumsal medyayı karıştırdı: Soruşturma açıldı!

Rus askerlerine azap görüntüsü toplumsal medyayı karıştırdı: Soruşturma açıldı!

Bir aylık süreyi dolduran Rusya-Ukrayna savaşıyla ilgili toplumsal medyada binlerce görüntü ortaya çıktı. Lakin son günlerde tanınan olan bir görüntü, Ukraynalıların yakaladıkları Rus birliklerine azap yaptığını gösteriyordu. Ukrayna ve BM ise bu görüntüyü araştıracağını söyledi.

Ukrayna Lideri Volodymyr Zelenskiy’in danışmanı Oleksiy Arestovych tarafından yapılan açıklamaya nazaran, savaş esirlerine karşı bu çeşit davranışlar kabul edilemez. Lakin Arestovych, görüntünün doğruluğundan “şüphe duyduğunu” belirtti.

Rus askerlerin esir düştüğü görüntü gerçek mi?

Kısa müddette toplumsal medyanın gündemine oturan görüntüde, en az üç Rus askeri gözaltına alındıktan sonra bacaklarından vurulmuş üzere görünüyor ve ayrıyeten kimilerinin başında beyaz torbalar bulunuyor. Danışman Oleksiy Arestovych, görüntüyle ilgili bir soruşturmanın başladığını duyurdu.

“Bu tıp davranışları dikkatle ele alıyor ve savaş esirlerine azap yapmıyoruz” tabirlerini kullanan Ukraynalı yetkili, Rus birliklerine fizikî olarak azap edilmesinin yanlışsız olmayacağını söyledi. Savunma güçlerine, bu cins davranışların kabul edilemez olduğunu ve azabın savaş hatası olduğunu hatırlatacaklarını aktardı.

Ukraynalıların Rus birliklerine azap ettiğini gösteren görüntü Twitter’da binlerce kere paylaşılmış olsa da, şimdi doğrulanmış değil. Savlara nazaran 25 Mart’ta Harkov kentinin doğusundaki bir köyde meydana geldi.

Görüntünün içeriği rastgele bir resmi kurum tarafından doğrulanmadı, fakat Ukrayna destekçisi pek çok kullanıcı bu usul görüntülerin Rusya tarafından “Ukrayna askerlerini itibarsızlaştırma” teşebbüsünün bir modülü olabileceğini söyledi.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, görüntünün gerçekliğini kanıtlamadıklarını lisana getirdi. Açıklamasında, “Kanıta muhtaçlığımız var. Ukrayna tarafındaki askerler hatalıysa araştırıp mahkemeye çıkaracağız” dedi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov ise Rus askerlerinin esir alınmasını içeren görüntüyle ilgili sessiz kalmadı. Rus yetkililerin “canavarca görüntüleri” inceleyeceğini ve yasal çerçeve içerisinde değerlendireceklerini lisana getirdi, fakat suçlamalarını destekleyecek rastgele bir ispat sunmadı.

Pekala ya siz Rus askerlerin esir düştüğü görüntü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum yapabilir ya da SDN Forum‘da belirtebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: