Anasayfa / Alışveriş / Reklam yaptığını söylemeyen toplumsal medya fenomenine rekor ceza

Reklam yaptığını söylemeyen toplumsal medya fenomenine rekor ceza

Reklam Heyeti tarafından verilen yeni bir ceza, toplumsal medya fenomeninin reklam yaptığını açıkça belirtmemesinden kaynaklanıyor. Örtülü reklam yaptığı gerekçesiyle 114 bin liralık bir cezayla karşılaşan fenomen ismin, tüketicileri yanlış yönlendirdiği belirtildi.

İsmi açıklanmayan toplumsal medya fenomeninin, “eser tanıtımı” üzere bir açıklama yapmadan, şahsî tavsiye üzere gösterdiği bir eser yüzünden rekor cezayla karşı karşıya kaldı. Reklam Kurulu’nun örtülü reklam olarak isimlendirdiği bu durum, 114 bin lira para cezasıyla sonuçlandı.

Toplumsal medya fenomenine örtülü reklam için 114 bin lira ceza

Bildiğiniz üzere toplumsal medya fenomenleri, yaptıkları reklamlar ve iş birlikleri sayesinde takipçileri üzerinden gelir elde ediyor. Nispeten yeni olan bu gelir usulü, rastgele bir düzenlemeye tabi tutulmuyordu, fakat bu durum Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasıyla değişti.

Bakanlık, Tüketicim Korunması Hakkında Kanun’a dayanarak yeni bir kılavuz hazırlamış ve toplumsal medyada reklam yapan ve yaptıran bireylerin bu kılavuza uymak zorunda olduğunu belirtmişti. Toplumsal medya fenomeninin yaptığı tanıtımlı paylaşımlar Reklam Şurası tarafından bilinmeyen reklam sayıldı ve bu sebeple fenomene 114 bin lira para cezası kesildi.

Hususla ilgili olarak TRT Haber’e konuşan Bilişim Hukuku Uzmanı Sertel Şıracı, Bakanlık’ın bu kılavuzu geçtiğimiz yıl yayınladığını ve toplumsal medya üzerindeki kullanıcıları aldatıcı bilgiden korumak istediğini lisana getirdi.

Sertel Şıracı’ya nazaran toplumsal medya fenomenlerinin bu cezaya dikkat etmesi ve bunu ikaz olarak alması gerekiyor. “Aslına bakarsak verilen cezada her ne kadar sayı olarak bize yüksek gelse de verebileceği en az cezayı da vermiş durumda.” dedi.

“Influencerlara yatırılacak olan ödemelerin bir banka hesabına yatırılması ve buradan da vergi kesintisinin otomatik yapılmasıyla ilgili bir düzenleme var. Sonuçta bir tüketiciye yönelik bir tanıtıcı reklam yapıyorsanız bunun reklam olduğunu iletisini vermeniz gerekiyor.”

Toplumsal medya fenomenine kesilen cezayla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: