Anasayfa / Alışveriş / Putin şokta: Kendi sekreteri yasakları deliyor!

Putin şokta: Kendi sekreteri yasakları deliyor!

Ortaya çıkan son haberler, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i derinden sarsacak üzere görünüyor. Çünkü kendi basın sekreteri ve Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya tarafından uygulanan yasakları göz gerisi ettiğini itiraf etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, VPN ile siyasi sansürü ve yasakları aşıyor!

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Belarus-1 TV kanalında yaptığı bir röportajda sırasında Putin’i kızdıracak kimi açıklamalarda bulundu. Peskov, VPN hizmetinin, uygulamalarının ve platformlarının Rusya’da yasaklı olmadığını bu sebeple de gönül rahatlığıyla kullandığını itiraf etti.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov

Belarus-1 TV’nin (devlete ilişkin medya kuruluşu) sunucusu tarafından kendine yöneltilen bir VPN kurup kurmadığı sorusuna ise Peskov “Evet, neden olmasın, yasak değil” cevabını verdi. Teorik olarak söylemiş olduğu şey (VPN’ler Rusya’da şimdi yasa dışı ilan edilmedi) gerçek olduğu için bir kabahat işlemiyor olsa da Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan sonra çok sayıda yabancı VPN sağlayıcısını çökerttiği biliniyor.

Doğal Peskov, aygıtlarında VPN yüklü olmasına karşın, hangi sağlayıcıyı kullandığını ve ne çeşit bir içeriğe erişmek için VPN’ye gereksinimi olduğunu söylemedi. Ancak Rusya, geçtiğimiz Şubat ayından itibaren ABD ve Batılı basın ve medya kuruluşlarıyla resmen bir savaş halinde.

Hatta başta yabancı basın kuruluşları BBC, Bloomberg ve CNN üzere kanalları, akabinde da Twitter ve Meta bünyesindeki Instagram ve Facebook üzere platformları yasakladığı için ülkedeki pek çok kişi VPN aracılığıyla buraya erişiyor. Hasebiyle Peskov’un VPN’i ne için kullandığı aslında gereksiz farazi bir soruydu.

Rusya ile Batılı ülkeler ortasında olan savaş, görüşmeler başarılı geçse ve Ukrayna’dan çekilse bile devam edecek üzere gözüküyor. Çünkü sadece politik değil, uzun vadeli teknolojik ve ekonomik yaptırımlar ile yasaklar da kelam konusu. Bu sebeple gelecek devirde emsal haberlerle daha sık karşılaşabiliriz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: