Anasayfa / Alışveriş / Milyarlarca tweet silinebilir! Twitter’dan yeni karar

Milyarlarca tweet silinebilir! Twitter’dan yeni karar

Twitter, bireylerin isim vb. bilgilerini onların müsaadesi olmadan paylaşmayı yasaklayan özel bilgi siyasetini güncelledi. Siyaset yeterince müsaadesiz bir formda paylaştığınız lokasyon bilgisi, adresi, kimlik evrakları ve kamuoyuna açık olmayan her türlü şahsî bilgi, Twitter topluluk kurallarının ihlali olarak nitelendiriliyor. Sahibi tarafından Twitter’a şikayet edilirse kaldırılıyor.

Paylaşılan bilgi nedeniyle şahıslara fizikî ziyan gelmesini engellemek emeliyle bunu yaptığını belirten Twitter, politikayı genişletti. Artık özel bireylere ilişkin fotoğrafları ve görüntüleri da Twitter’da müsaadesiz yayınlamak yasaklandı. Şirket hususla ilgili açıklamasında, bu biçim süreçlere platformda müsaade vermeyeceklerini belirtti.

Twitter, politikayı ihlal eden tweetleri kaldırıyor

Twitter, resmi hesabından yayınladığı duyuruda, “Görüntüleri paylaşmak, insanların Twitter’daki tecrübelerinin değerli bir modülüdür. Beşerler, bir fotoğrafın herkese açık olarak paylaşılıp paylaşılmayacağını belirleme konusunda bir seçeneğe sahip olmalıdır.” tabirlerini kullandı. Bu kapsamda mevcut siyasetini genişlettiğini belirterek şunları ekledi:

Bugünden itibaren, özel bireylerin fotoğraf yahut görüntüleri üzere özel medyaların istekleri olmadan paylaşılmasına müsaade vermeyeceğiz. Diğerlerini tehdit etmek yahut bunu yapmaya teşvik etmek üzere, bireylerin özel bilgilerinin yayınlanması da siyaset kapsamında yasaktır.

Twitter, tasvir edilen kişi yahut yetkili bir temsilcisinin özel görsellerinin yahut görüntülerinin müsaadesiz paylaşıldığına dair şikayet aldığında bunu kaldıracağını söyledi. İstisnai olarak; siyasetin, medya ve beraberindeki tweet metninin kamu faydasına paylaşıldığı yahut kamu telaffuzuna paha kattığı durumlarda, tanınmış bireylerin yer aldığı medya için geçerli olmadığını belirtti.

Fakat kamuya açık şahıslar yahut kamuya açık sohbetlerin modülü olan şahısların özel manzaraları taciz etmek, korkutmak üzere makûs niyetler ile paylaşılıyorsa yeniden kaldıracağını açıklayan Twitter, siyaset kapsamında yasaklanan medya içeriklerini şöyle sıraladı:

  • Sokak adresleri, GPS koordinatları yahut özel kabul edilen pozisyonlarla ilgili öteki tanımlayıcı bilgiler dahil olmak üzere mesken adresi yahut fizikî pozisyon bilgileri.
  • Devlet tarafından verilen kimlikler ve toplumsal güvenlik yahut öbür ulusal kimlik numaraları dahil olmak üzere kimlik evrakları.
  • Halka açık olmayan ferdî telefon numaraları yahut e-posta adresleri dahil irtibat bilgileri.
  • Banka hesabı ve kredi kartı ayrıntıları dahil finansal hesap bilgileri.
  • Biyometrik datalar yahut tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere öbür özel bilgiler.
  • YENİ: Müsaade olmaksızın özel şahısların medyası.

Sizler de müsaadeniz olmadan paylaşılan bir fotoğraf/video gördüğünüzde artık bunları Twitter’a şikayet edebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.