Anasayfa / Alışveriş / Microsoft’tan bu Windows 10 sürümünü kullananlara son çağrı!

Microsoft’tan bu Windows 10 sürümünü kullananlara son çağrı!

Geçtiğimiz yıl yeni işletim sistemi Windows 11’i yayınlayan Microsoft, Windows 10 kullananları da unutmuyor. Windows 10’un son özellik güncellemesi olan sürüm 21H2, Temmuz ayında duyuruldu. Bu tarihten beri Windows Update aracılığıyla yahut direkt Microsoft’un resmi sitesinden manuel olarak indirilebiliyor.

Yeni bir güncelleme yayınladıktan sonra ise eski sürüme yönelik dayanağını kesen teknoloji devi, geleneğini tekrar bozmadı. Microsoft, Windows 10’un Ekim Yenileştirmesi (sürüm 20H2) için dayanak sürecini Mayıs 2022’de sonlandıracak. Yaklaşık 4 ay kala kullanıcılara son çağırıyı yapan şirket, 20H2 kullanıcılarını 21H2’ye zorla geçirmeye başladı.

Windows 10 bilgisayarlar 21H2 sürümüne otomatik olarak geçecek

Microsoft, Windows 10 20H2 kullanan aygıtları otomatik olarak 21H2’ye yükseltme sürecine başladı. Gelişmeyi web sayfasından duyuran şirket; Windows 10 Home, Pro, Pro Education ve Pro for Workstations sürümleri için 20H2 dayanağını 10 Mayıs 2022’den itibaren keseceğini hatırlattı.

Şirket ayrıyeten bugünden itibaren makine tahsili algoritmalarını eğitmek için Windows 10 20H2 yüklü bilgisayarları 21H2 sürümüne yükseltmeye başladığını duyurdu. Bir müddettir Windows 10’un özellik güncellemelerinde makine tahsili algoritmalarından yararlanılıyor. Microsoft mevzuyla ilgili açıklamasında, makine tahsili sayesinde güncellemelerin daha sıkıntısız dağıtılacağını söylemişti.

‘Windows 11’e yükseltin’ tavsiyesi

Microsoft, her fırsatta lisana getirdiği Windows 11 tavsiyesini de yineledi. Windows 10 kullanıcılarına ise şimdiki kalmak için en son sürümü kesinlikle yüklemeleri gerektiğini söyleyen şirket şunları ekledi: “En yeni özelliklerden ve güvenlik tehditlerine karşı gelişmiş muhafazalardan yararlanmak için aygıtlarınızı Windows 10’un en son sürümüne güncellemenizi yahut uygun aygıtları Windows 11’e yükseltmenizi öneririz.”

Windows 10 sürüm 21H2 ile gelen en kıymetli yenilik; Windows 10’un Linux için Windows çekirdeğinde GPU hesaplamasını desteklemesi oldu. Başka eklenen özellikler ise şöyle:

  • Gelişmiş Wi-Fi güvenliği için WPA3 H2E standartları dayanağı eklendi.
  • İş için Windows Hello, birkaç dakika içinde dağıtımdan çalıştırma durumuna ulaşmak için kolaylaştırılmış parolasız dağıtım modellerini destekliyor.
  • Makine tahsili ve başka ağır bilgi süreç iş akışları için Linux için Windows Alt Sisteminde (WSL) ve Windows üzerinde Linux için Azure IoT Edge (EFLOW) dağıtımlarında GPU süreç dayanağı sağlandı.

İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: