Anasayfa / Alışveriş / Microsoft, LinkedIn’in ‘daha kapalı’ sürümünü duyurdu

Microsoft, LinkedIn’in ‘daha kapalı’ sürümünü duyurdu

İş dünyasına hitap eden toplumsal medya ağı LinkedIn, iki ay evvel Çin’de hizmet vermeyi durdurdu. Çin Hükümeti’nin internet üzerindeki baskılarını münasebet göstererek “Önemli ölçüde kuvvetli bir çalışma ortamıyla karşı karşıyayız” açıklamasını yapan yetkililer, LinkedIn’in Çin maddelerine uygun olarak yerelleştirilmiş sürümünü kullanımdan kaldırdı.

Microsoft, Çin’de yaşayan kullanıcıların ülkede iş aramalarına ve Çinli şirketlerin de çalışan bulmalarına yardımcı olacak InCareer platformunu tanıttı. LinkedIn Kıdemli Lider Yardımcısı Mohak Shroff, mevzuyla ilgili blog yazısında “InCareer lansmanımız şimdi bir başlangıç. Üyelerimiz ve müşterilerimizden aldığımız geri bildirimlerle geliştirmeye devam edeceğiz.” tabirlerini kullandı.

InCareer, LinkedIn’in toplumsal medya özelliklerini içermiyor

InCareer, çalışma mantığı açısından LinkedIn ile birebir aynı. Ama toplumsal paylaşım özellikleri barındırmıyor. Kullanıcılar bu uygulama ile gönderi yahut makale paylaşamayacak, LinkedIn’deki üzere bir toplumsal profile sahip olmayacaklar. Başka yandan, profillere ferdî bilgiler ekleme ve patronlar ile iletileşme imkânı sunmaya devam edecek.

Yeni platformda işleri iş unvanına, pozisyona, şirkete, kesime yahut kıdem seviyesine nazaran filtreleyebilen bir arama algoritması yer alıyor. Burada tıpkı LinkedIn’de olduğu üzere kullanıcılar, istedikleri işleri bulabiliyor ve uygulamanın yaptığı teklifleri görüntüleyebiliyorlar. Ayrıyeten temas kurulmamış üyelere ileti göndermeyi sağlayan InMail özelliği de InCareer’de bulunuyor.

Microsoft’un LinkedIn’i Çin’de tutabilmek için toplumsal paylaşım özelliklerinden arındırması gerekliydi. Zira Çin Hükümeti’nin sansür sistemleri son vakitlerde şirketin başını epey ağrıtmıştı. Hatta Çin’in mültecilere yönelik makûs muamelelerini ortaya çıkan gazeteci Greg Bruno’nun hesabını Çin Komünist Partisinin isteğiyle askıya almak zorunda kalmıştı.

Şirket geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada artık baskılara daha fazla dayanamadığını belirterek “Çin’de kıymetli ölçüde şiddetli bir çalışma ortamıyla karşı karşıyayız. Bunu göz önünde bulundurarak, Çin’deki insanların LinkedIn’in toplumsal medya özelliklerine erişmelerine sağlayan yerelleştirilmiş sürümünü kaldırma kararı aldık.” sözlerini kullandı.

ABD merkezli toplumsal ağlar ortasında Çin Halk Cumhuriyeti’nde barınabilen en büyük şirket LinkedIn oldu. Facebook (Meta), Twitter, Google dahil birden fazla platform ülkede faaliyet göstermiyor. Microsoft ise her şeye karşın vazgeçmeyerek InCareer uygulamasıyla yeni bir başlangıç yaptı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: