Anasayfa / Alışveriş / Microsoft, kullanıcıları ‘Edge’ kapanına kıstırdı!

Microsoft, kullanıcıları ‘Edge’ kapanına kıstırdı!

Windows 11 büyük beklentilerin akabinde nihayet çıktı. Şirket bu yeni yazılımda kârını artırmak için daha öncelerde varsayılan tarayıcıyı değiştirmeyi zorlaştırmıştı. Bunun akabinde, Mozilla Firefox ve EdgeDeflector üzere üçüncü taraf tarayıcılar, kullanıcılar için birer alternatif oldu.

Kullanıcılar, bu uygulamaları varsayılan tarayıcı olarak ayarlayamıyordu. Ancak Başlat menüsünden aratarak bu tarayıcıları kullanmaları mümkündü. Ayrıyeten EdgeDeflector, birçok mevzuda Windows 11‘i engelleyebiliyordu. Artık ise şirket bu üzere uygulamaları da engelleyen bir öteki adım atıyor. İşte ayrıntılar…

Windows 11 artık EdgeDeflector’u desteklemeyecek

Microsoft Edge tarayıcısının en büyük rakibi sanılanın bilakis Google Chrome değil. EdgeDeflector, Windows’un Edge’i zorla açmasını engelleyen bir tarayıcı. Daniel Aleksandersen tarafından geliştirilen bu uygulama, Windows‘un ulaşmaya çalıştığı şeyi engelleyip bunun yerine varsayılan tarayıcınızı başlatıyor.

Microsoft, daha evvel Windows 10 ve 11 kullanıcılarını, varsayılan tarayıcıyı değiştirmelerini engelleyip Başlat menüsünden Edge ve Bing üzere uygulamaları aratmaya zorladı. Artık ise Windows 11‘de yeni Widget’lar panelini mecburî kılıyor. EdgeDeflector ise bu kısıtlamaları atlamanıza imkan tanıyor. Bu sebeptendir ki Microsoft, bunu engellemeyi hedefliyor.

Yeni Windows 11 sürümü ile EdgeDeflector‘un bu cüretkarlığından eser kalmayacak. Microsoft, bu üzere uygulamaları kaldıracak ve böylelikle yazılıma ilişkin mecburî hizmetler engellenemeyecek. Bir Microsoft sözcüsü husus hakkında konuştu:

Windows, çeşitli web tarayıcıları da dahil olmak üzere platformunda uygulamaları ve hizmetleri açıkça aktifleştiriyor. Birebir vakitte Windows, hem Windows 10’da hem de Windows 11’de muhakkak kimi uçtan uca müşteri tecrübeleri sunuyor. Vazife çubuğundan arama tecrübesi, tekrar yönlendirilmek üzere tasarlanmayan uçtan uca bir tecrübenin bir örneğidir. Yanlış yönlendirmenin farkına vardığımızda, bir düzeltme yayınlarız.

Bahsi geçen düzeltme, 19 Kasım Cuma günü beta sürümü kullanıcıları için gelecek. EdgeDeflector geliştiricisi Daniel Aleksandersen ise bu durumdan hayli şikayetçi. Aleksandersen, Microsoft’un Windows işletim sistemi için yeterli bir temsilci olmadığını ve kullanıcıların verimliliğinden çok reklam, paket yazılımı ve hizmet aboneliklerine öncelik verdiklerini söyledi.

Siz Microsoft’un EdgeDeflector üzere uygulamalar için attığı bu adım hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.