Anasayfa / Alışveriş / Meta’nın Giphy muahedesine mani çıktı!

Meta’nın Giphy muahedesine mani çıktı!

Ekim ayında ‘Meta’ ismiyle tekrar markalaşan Facebook, GIF üretim ve paylaşım aracı Giphy’yi Mayıs 2020’de satın aldı. Başta Instagram olmak üzere şirket çatısı altındaki toplumsal medya uygulamalarıyla entegre edilmesi hedeflenen Giphy, 400 milyon dolara mâl oldu. Mark Zuckerberg’in CEO vazifesini yürüttüğü Meta’nın planları suya düşebilir.

Financial Times’ın bahse yakın kaynaklardan edindiği bilgilere nazaran, İngiltere’nin rekabet kurumu Meta – Giphy mutabakatını engellemeye hazırlanıyor. Mutabakatın yaratabileceği rekabet badirelerini uzun müddettir inceleyen Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), Meta’ya ilişkin toplumsal ağlar ile Giphy’nin birleşmesinin rekabete muhalif olduğunu düşünüyor.

Giphy, Facebook’a haksız bir avantaj sağlayabilir

İngiltere Rekabet ve Piyasa Otoritesi (CMA), Ağustos 2021’de Meta’nın (o devir ismiyle Facebook) Giphy’yi satın almasını ‘rekabete zararlı’ olarak nitelendirdi. Uygulamanın Facebook’un denetimine geçtiği takdirde, Snapchat ve TikTok üzere Giphy’yi kullanan rakip toplumsal medya platformlarına karşı şirketin haksız bir avantaj elde edeceğini belirtti.

CMA, devam ettiği soruşturmanın bir modülü olarak Ekim ayında Facebook’a 70 milyon dolar para cezası verdi. Bu cezanın sebebi ise, şirketin Giphy uygulamasını satın aldıktan sonra rekabeti nasıl koruyacağı konusunda kâfi bilgi vermemesinden kaynaklanıyor. Facebook, CMA’nın gerekliliklerine uymak için elinden gelenin en düzgününü yaptığını söyleyerek para cezasına itiraz etti.

Bir Meta sözcüsü, açıklamasında CMA ile birebir fikirde olmadıklarını belirterek şunları söyledi:

CMA’nın ispatlarla desteklendiğine inanmadığımız ön bulgularına katılmıyoruz. Gösterdiğimiz üzere, bu birleşme Birleşik Krallık’ta ve dünyanın her yerinde Giphy’yi ve hizmetlerimizi kullanan şahısların ve işletmelerin çıkarınadır. Mutabakatın rekabete ziyan verdiğine dair yanlış algıyı gidermek için CMA ile çalışmaya devam edeceğiz.

Business Insider’ın haberine nazaran, Rekabet ve Piyasa Otoritesi yeni kararını 1 Aralık’a kadar açıklayacak. İngiltere’de sağlanan bir mal yahut hizmetin ülkedeki pazarın yüzde 25’inden fazlasını denetim etmesi durumunda CMA’nın satın alma üzerinde yaptırım yetkisi var. Rekabet otoritesinin bulgularına nazaran, Meta – Giphy birleştiğinde İngiltere’nin aranabilir animasyonlu çıkartma paketi pazarının yüzde 80-90’ına hakim olacak.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: