Anasayfa / Alışveriş / Meta ve Snap’e dava şoku!

Meta ve Snap’e dava şoku!

Toplumsal medya platformları, internetin dünya genelinde yaygınlaşmasının akabinde hayatımıza girdi. Bu platformlar üzerinden her gün milyonlarca paylaşım yapılıyor. Kimi paylaşımlar her ne kadar saf gözükse de insanlarda önemli tesirler yaratabiliyorlar.

Bilhassa gençlerin ve çocukların toplumsal medyadan çok etkilendiğini araştırmalar bize gösteriyor. Ayrıyeten birtakım sebeplerin yüzünden intiharlar bile gerçekleşebiliyor. Bir anne, 11 yaşındaki kızının intihar etmesine Meta’nın ve Snap’in katkıda bulunduğunu düşünerek dava açtı.

Meta ve Snap’e intihara katkıda bulundukları gerekçesiyle dava açıldı!

Engagdet’in haberine nazaran iki büyük toplumsal medya devine Perşembe günü dava açıldı. Dava, San Francisco’daki Kaliforniya Bölge Mahkemesi’nin Kuzey Bölgesi’nde açıldı. Davada şirketlerin eserlerini kasıtlı olarak bağımlılık yapacak halde tasarladıkları ve problemli kullanımları teşvik etmek için milyarlarca dolar yatırım yaptıkları tez edildi.

Davayı açan kişi bir anne. Bayan, 11 yaşındaki kızının intiharında Meta ve Snap uygulamalarının tesirli olduğunu söylüyor. 21 Temmuz 2021 tarihinde intihar eden Selena Rodriguez’in toplumsal medya uygulamalarını bağımlı bir halde kullanması ve paylaşılan bağımlılık yapan içeriklere uzun mühlet maruz kalmasından ötürü intihar ettiği tez ediliyor.

Instagram ve Snapchat’ten alınan bilgilere nazaran gençler, toplumsal medya uygulamalarını sıkıntılı bir halde kullanıyorlar. Snapchat’ten yapılan açıklamada şu kelamlara yer verildi: “Topluluğumuzu inançta tutmak için devam eden çalışmalarımızın bir kesimi olarak birçok akıl sıhhati kuruluşuyla birlikte çalışıyoruz.”

Bunlara ek olarak Snapchat sözcüsü çok üzgün olduklarını da belirtti. Meta’dan ise şimdi bir açıklama gelmedi. Davadaki suçlamalarda şirketlerin aileleri bağımlılık konusunda çok uyarmadığı ve uygulamaların dizaynlarının kullanıcıları bağımlı hale getirecek formda yapıldığı söyleniyor. Kongre tarafından da gençler üzerine olan tesirler araştırılıyor.

Dünya geneline baktığımızda bu birinci değil. Bundan evvel de bu stil haberler duymuştuk. Toplumsal medya platformlarının kullanımı konusunda ailelerin daha da bilinçlendirilerek bu biçim durumların önüne bir nebze de olsa geçilebilir. Pekala, sizin kanılarınız neler? Yorumlarınızı ve görüşlerinizi aşağıda belirtmeyi unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: