Anasayfa / Alışveriş / Meta gelir raporunu açıkladı: Facebook kan kaybediyor!

Meta gelir raporunu açıkladı: Facebook kan kaybediyor!

Meta Platforms Inc, 2021’in dördüncü çeyreğine ait mali durum raporunu yayınladı. Şirket, büyük çoğunluğu uygulamalarında gösterilen reklamlardan elde edilen gelirinin son çeyrekte 33 milyar dolar olduğunu açıkladı. 2021’deki toplam geliri ise 2020’ye kıyasla yüzde 37 artarak 117 milyar dolara ulaştı.

Meta, bünyesinde barındırdığı toplumsal medya uygulamalarının kullanım oranı konusunda ise olumlu bir tablo sergileyemedi. Her sene günlük kullanıcı sayısında büyüme kaydettiği haberleriyle gündeme gelen Facebook bu sefer yatırımcıların beklentisinin de altında kaldı. Platform tarihinde birinci kere kullanıcı sayısında düşüş yaşadı.

Facebook günlük kullanıcı sayısı 1 milyon azaldı

Meta’ya bağlı toplumsal medya ağının günlük etkin kullanıcı sayısı 2021’in üçüncü çeyreğinde 1,930 milyar düzeyindeydi. Lakin Facebook, günlük kullanıcı sayısının 1 milyonluk bir kayıp yaşayarak dördüncü çeyrekte 1,929 milyara gerilediğini açıkladı. Platform Avrupa ve Asya Pasifik bölgelerinde yükselişteyken, dünya genelinde ise düşüş eğilimindeydi.

Facebook’un günlük faal kullanıcı sayısı (2021 4. Çeyrek)

Başka yandan Facebook, aylık etkin kullanıcı sayısını ise artırdı. 2021’in üçüncü çeyreğinde 2,910 milyar olarak ölçülen aylık kullanıcı, dördüncü çeyrekte 2 milyon artışla 2,912 milyara yükseldi. Toplumsal medya ağının 2021’in birinci çeyreğindeki aylık faal kullanıcı raporu 2,853 milyar düzeyindeydi.

Meta; Instagram, WhatsApp ve Messenger’in kullanıcı sayılarını ise ayrıyeten paylaşmadı. Bu üçünü de kapsayan tüm uygulamalarının aylık faal kullanıcı sayısını 2021’in dördüncü çeyreğinde yıllık yüzde 9 artışla 3,59 milyar olarak açıklayan şirket; günlük kullanıcı sayısının ise toplam 2,82 milyar olduğunu belirtti.

Meta’ya ilişkin uygulamaların aylık kullanıcı sayısı (2021 4. Çeyrek)

VR satışları toplam geliri etkiledi

Şirket Facebook, Instagram, WhatsApp ve başka hizmetlerini içeren uygulamalardan 32 milyar dolar gelir kazandı. Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklikle alakalı eserlerini kapsayan Reality Labs (RL) kısmından ise 877 milyon dolar çıkar elde etti.

Meta’nın uygulamalardan ve RL kısmından elde ettiği yarar

Pekala ya sizler Meta’nın açıkladığı bu datalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alanda yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.