Anasayfa / Alışveriş / Meta, Covid-19 ve iklim krizinde palavra söylemiş olabilir

Meta, Covid-19 ve iklim krizinde palavra söylemiş olabilir

Meta’nın Covid-19 ve iklim krizi siyaseti, Facebook muhbiri Frances Haugen tarafından ifşa edildi. Haugen’e nazaran Meta, iklim değişikliği ve COVID-19‘la ilgili yanlış bilgilerin yayılmasını azaltma siyaseti hakkında yatırımcıları yanlış bilgilendirdi.

Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) iki yeni şikayette bulunan Haugen, daha evvel Facebook’un “kârı, kullanıcı güvenliğinden daha fazla önemsediğini” sav etmesiyle gündeme gelmişti. Washington Post’un bildirdiğine nazaran yeni argümanlar, Haugen’i temsil eden kar maksadı gütmeyen sivil toplum kuruluşu Whistleblower Aid tarafından sunuldu.

Meta’nın Covid-19 ve iklim krizi siyaseti yetersiz

Frances Haugen’e dayanan şikayetlerde, Facebook’un yanlış bilgilerle çaba uğraşları hakkında yatırımcılara yanlış bilgiler verildiği sav ediliyor. Öbür şikayet ise Facebook’un ziyanlı bilgileri kaldırma kelamı veren kamuoyu açıklamalarına karşın, COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerle çaba uğraşlarında farklı bir yol izlediğini tez ediyor.

Meta sözcüsü Drew Pusateri ise aşılarla ilgili yanlış argümanları kaldırmak ve kullanıcıları yetkili bilgi merkezlerine yönlendirmek de dahil olmak üzere, Meta’nın Covid-19 ve iklim krizi siyaseti için övgü dolu sözlerde bulunmayı ihmal etmedi.

“Yanlış bilginin yayılmasını durdurmak için herkese uyan tek bir tahlil yok, fakat bununla gayret etmek için yeni araçlar ve siyasetler oluşturmaya kararlıyız.”

ABD’nin Demokrat Parti senatörleri ve destekçileri, Facebook’u bilhassa iklim değişikliği ve COVID-19 hakkında yanlış bilgilerin yayılması konusunda uzun müddettir eleştiriyor. Lakin Haugen’in öne sürdüğü son tezler; 2020 ABD Başkanlık seçimleri, pandemi ve iklim kriziyle ilgili ihtarların akabinde şirketin yanlış bilgilendirmeyle uğraş gayretinin yetersiz olduğunu tekrar gündeme getirdi.

Post’un bildirdiğine nazaran COVID-19 yanlış bilgisini hedefleyen şikayet, ABD’deki her 3 bireyden 1’inin COVID-19 ve Başkanlık oylamasıyla ilgili aldatıcı yahut yanlış bilgi gördüklerini söylediği bir Facebook anketine atıfta bulunuyor.

Meta’nın Covid-19 ve iklim krizi siyaseti hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: