Anasayfa / Alışveriş / Messenger’a yıllardır beklenen özellik geliyor!

Messenger’a yıllardır beklenen özellik geliyor!

Kullandığımız pek çok bağlantı uygulamasında uçtan uca şifreleme özelliği olsa da Messenger’da şaşırtan halde bu özelliği görmüyorduk. Messenger ile birebir çatı altında gelişen WhatsApp, bu özelliği çok uzun vakittir sunuyor olsa da Facebook’un Messenger servisinde bu özelliğin olmaması kullanıcıları huzursuz etmekteydi.

Konuşmaların yalnızca gönderici ve alıcı tarafından görülebilmesini sağlayan uçtan uca şifreleme için beklenen tarih geldi.

Messenger’a uçtan uca şifreleme geliyor

Platforma uçtan uca şifrelemenin eklenmesi birinci olarak 2016 yılında gündeme gelmişti. Şirket, düzenlediği aktiflikte bu özelliğin geleceği bildirisini vermişti. Lakin ortadan geçen 6 yılın sonunda bir gelişme ile karşılaşabiliyoruz. Messenger’a yıllardır beklenen özelliğin gelmiyor oluşu üzücü olsa da nihayet bu açık tamamlanıyor. Bir müddettir küçük bir kullanıcı kitlesinin test ettiği özellik, önümüzdeki birkaç gün içinde herkese açık hale gelecek.

Uçtan uca şifrelemeye dahil olan tek şey iletiler olmayacak, çıkartmalar ve GIF’ler de bu özelliğe dahil. Konuşmaların son derece kapalı kalabilmesi için bu ikili eksik edilmemiş.

Uçtan uca şifreleme nasıl çalışıyor?

Messenger’da bugüne kadar gönderdiğiniz bildiriler, makus niyetli bireylerin ağınıza sızmasıyla görüntülenebiliyordu. Bu da sizde kalmasını istediğiniz pek çok şeyi oburlarının görmesi manasına geliyordu. Uçtan uca şifreleme ile iletileriniz yazdığınız üzere değil, bir şifre üzere karmaşık biçimde gönderiliyor. Akabinde alıcı tarafın uygulamasında bu kod, bir algoritmaya nazaran çözülüp gösteriliyor.

Bu süreç zarfında hiçbir şey fark etmiyor olsanız da aslında gizliliğinize olan katkı büyük. Messenger’da uçtan uca şifreleme faal hale geldiğinde internet sağlayıcınız dahil kimse tarafından iletileriniz görüntülenemiyor olacak.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: