Anasayfa / Alışveriş / Mark Zuckerberg’a bir dava şoku daha

Mark Zuckerberg’a bir dava şoku daha

Facebook’un kurucusu ve yöneticisi pozisyonunda olan Mark Zuckerberg, yıllardır data kapalılığını ihlal edip pazarlamak kabahatlerinden birçok ceza alıyor. Yaklaşık 120 milyar dolar ferdî serveti bulunan ve her yıl milyonlarca dolar parayı işlediği kabahatler sebebiyle mahkemelere ödeyen milyarder, bir davaya daha sanık olarak eklendi.

2018 yılında Cambridge Analytica yöneticileri ve çalışanlarına karşı açılan bir davaya sanık olarak kaydedilen Mark Zuckerberg, 90 milyondan fazla Facebook kullanıcısının bilgilerini tahlil şirketiyle paylaşmaktan suçlanıyor. Açıklamalara nazaran kullanıcıların datalarını politik gayeler doğrultusunda kullanan Cambridge Analytica, direkt olarak Facebook’tan yardım aldı. En azından mahkemenin kararı bu istikamette oldu.

Mark Zuckerberg’i güç günler bekliyor

Sanık olarak davaya eklenen Mark Zuckerberg’in hakkında yüzbinlerce sayfa bilgi ve evrakın dava evrakına eklendiği açıklayan başsavcı, kimi çalışanın milyarder aleyhinde açılamalar yaptığını da söyledi. Twitter hesabından paylaştığı Tweet ile olayı duyuran DC Başsavcısı Karl A. Racine, Zuckerberg’in olaya ferdî olarak dahil olduğunu belirtti.

Facebook cephesi ise “Olaylar yaklaşık 3 yıl evvel, yani bizim şikayet formumuzu doldurduğumuz vakitlerde yaşandı. Biz şiddetle kendimizi savunmaya devam edip gerçeklere odaklanacağız.” demeci ile suçlamaların temelsiz olduğunu vurguladı.

2018’de ortaya çıkan olayda tahlil şirketi, Facebook’tan aldığı bilgileri siyasi rant sağlamak için kullanmıştı. Yaşananların duyulması ile gerek Zuckerberg’in, gerekse Facebook’un kullanıcılar nezlinde güvenilirliği bir defa daha sarsılmıştı.

Bakalım Mark Zuckerberg bu davadan sıyrılabilecek mi? Sizce toplumsal medya platformları bilgilerimizi nitekim koruyor mu? Yorumlarda niyetlerinizi paylaşabilirsiniz…


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: