Anasayfa / Alışveriş / Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram’ı kapatmakla tehdit etti!

Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram’ı kapatmakla tehdit etti!

Avrupa Birliği, bir ABD’li şirketle daha baş başa geldi. Geçtiğimiz devirde AB, Apple’dan Google’a kadar pek çok teknoloji devine kendi maddelerini kabul ettirebilmek için kimi diretmelerde bulunuyordu. Bu sefer de gayesine Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın yeni çatı şirketi Meta’yı almışa benziyor. Lakin şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, geri adım atmamakta ısrarcı. İşte detaylar…

Facebook ve Instagram, AB’de kapatılabilir!

Avrupa Birliği, geçtiğimiz devirde kimi markalara maddelere ve kurallara uymadığı gerekçesiyle epey büyük meblağlarda para cezası kesmesiyle gündeme gelmişti. Bunun sebebiyse, teknoloji şirketlerinin var olmak istedikleri ülkelerin kurallarına uymaları gerekiyor. Aksi takdirde resmi olarak çekilmek zorunda kalıyorlar.

Bu durumu şu anda Mark Zuckerberg’ün CEO’luğunu yaptığı Meta yaşıyor. Geçtiğimiz devirde AB, Facebook ve Instagram’ın da ortasında bulunduğu pek çok şirkete data saklılığı konusunda hayli kesin talimatlarda bulunmuştu.

Avrupa’nın bu manada asıl istediği şey, vatandaşlarının çevrim içi ortamda bulunan tüm datalarının, AB sonları içerisinde kalmasıydı. Hasebiyle Meta’dan da yüz milyonlarca Avrupalı Facebook ve Instagram kullanıcısının ferdî datalarını ABD’ye yahut farklı ülkelerde bulunan bilgi bankaları yerine AB sonları içerisinde tutmasını istedi.

Ancak Meta, ülkeler ortasında kullanıcı bilgilerini sürece yeteneğinin hem halihazırdaki ve gelecekteki operasyonları hem de reklam hedefleme işleri için en üst düzeyde değere sahip olduğunu söylüyor. Hasebiyle tüm bilgileri kendi çatısı altında uygun gördüğü halde kullanmak istiyor. Ancak AB yargısının kararı bunun tam aksini talep ediyor.

Meta, geçtiğimiz günlerde yayınlanan Menkul Değerler ve Borsa Kurulu yıllık raporu içerisinde bu mevzuyla alakalı şunları söyledi:

Faaliyet gösterdiğimiz ülkeler ve bölgeler ortasında bilgi transferi yapamıyorsak yahut eser ve hizmetlerimiz ortasında bilgi paylaşımımız kısıtlanıyorsa, hizmetlerimiz sunma hünerimizi ve reklamları hedefleme yeteneğimizi etkileyebilir. Münasebetiyle bu durum, Facebook ve Instagram dahil olmak üzere en kıymetli eser ve hizmetlerimizden bir kısmını Avrupa’da sunamayacağımızı açıklıyor.

Akabinde şirket, basından gelen sorulara şu biçimde karşılık verdi:

Düzenleyicileri (AB’ye ithafen), dataları inançlı bir formda aktarmak için Facebook üzere sistemlere güzel niyetle güvenen binlerce işletmedeki kesintiyi en aza indirmek için orantılı ve pragmatik bir yaklaşım benimsemeye çağırıyoruz.

Türkiye’nin de ortasında bulunduğu pek çok ülkede, Facebook ve Instagram üzerinden yapılan ticaret epeyce büyük bir pazara sahip. Hatta bir çok işletme, bu platformların kapanmasın durumunda kepenk indirmek zorunda kalabilir. Ayrıyeten, kendi siteleri üzerinden satış yapan pek çok şirket de bu mecralar üzerinden çeşitli reklamlar vererek kullanıcıları kendisine çekmeyi başarıyor.

Münasebetiyle Meta tarafından yapılan bu tehdit, sırf toplumsallaşmak yahut fotoğraf paylaşmak için bu platformları kullanan bireyleri etkilemeyecek. Alışılmış pek çok kişi Zuckerberg’ün AB’yi geri adım attırmak için bu biçimde bir tavır sergilediğini söylüyor. Lakin sonucunu yakın vakitte göreceğiz.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.