Anasayfa / Alışveriş / Malumun ilanı: Rusya Facebook hakkında son kararını verdi!

Malumun ilanı: Rusya Facebook hakkında son kararını verdi!

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İrtibat Denetleme Kurumu, 25 Şubat’ta ülke genelinde Facebook ve başka bir çok platforma kısmi erişim mahzuru getirdiğini açıkladı. Bunun akabinde Meta, Facebook üzerinde kayıtlı geçersiz Rus hesaplarını kapattığını duyurdu. Şimdiyse Rusya tarafından tartışmayı sonlandıracak açıklama geldi.

Facebook, Rusya’da büsbütün engellendi!

Rusya’nın irtibat ajansı Roskomnadzor bugün yaptığı açıklamada, Rusya’da Facebook için erişimin büsbütün engellendiğini açıkladı. Kamuoyuyla paylaşılan raporda ise Facebook’un Rus devletinin medya kuruluşlarına getirdiği kısıtlamalar ve 2020 yılından itibaren şirket tarafından yapıldığı sav edilen 26 ayrımcılık hadisesi gösterildi.

Alışılmış bu durum aslında Rusya’nın Ukrayna üzerine kelamda askeri operasyon olarak başlattığı ama daha birinci günden savaşa dönüşen saldırganlığının bir sonucu olarak meydana geldi. Natürel parlementodan aldığı güçle ipleri elinde tutan Putin, ülkesinde hem sıkıyönetim ilan etti hem de bunun bir savaş olduğunu söyleyen haber kanallarını kapattı. Münasebetiyle Facebook tarafına olan bu yaklaşım şaşırtmadı.

Olağan Rusya bununla da kalmadı. Aklımıza gelebilecek neredeyse tüm haberleşme kanalları üzerinde kontrol kısıtlama ve engellemeler getirdi. Hatta Wikipedia’yı bile tehdit etti. Bunun akabinde bu sabah saatlerinde Rus meclisi toplandı. Akabinde, düzmece haberlerin yayılmasına karşı 15 yıla kadar mahpus cezası getiren yeni bir yasa çıkardı.

Bu, aslında Putin’in kelamlarının aksini söyleyen herkesin 15 yıl mahpusla yargılanacağı manasına geldiğinden, BBC üzere yayın kuruluşları ülke içindeki gazetecilik faaliyetlerini en kısa müddette askıya alacağını açıkladı. Öte yandan zati birçok teknoloji platformu halihazırda Rusya’da verdiği hizmetleri durdurdu. AB’de Sputnik üzere Rus haber kanallarını süresiz olarak engellediğini açıkladı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: