Anasayfa / Alışveriş / Kullanıcılar reaksiyonlu: Twitter sevilen özelliğini kaldırdı

Kullanıcılar reaksiyonlu: Twitter sevilen özelliğini kaldırdı

Twitter, iOS uygulaması için yayınladığı yeni güncellemeyle ana sayfada değişikliğe imza attı. Toplumsal medya platformu 2016 yılında, ana sayfayı kullanıcının ilgi alanına nazaran şekillendirmeye başlamıştı ve bu kapsamda tanınan tweetleri birinci evvel gösterme kararı almıştı. Bundan evvel tweetler kronolojik sıra ile gösteriliyordu.

Bu değişikliğe reaksiyon gelince Twitter, 2018 yılında geri adım attı ve ana sayfada tanınan tweetlere mi yoksa en son tweetlere mi öncelik verileceğini kullanıcının tercihine bıraktı. Şu ana kadar ana sayfayı varsayılan olarak kronolojik sırayla göstermek mümkünken, şirket bu durumu değiştirdi.

Twitter kronolojik sıralama özelliğini zorlaştırdı

App Store üzerinden indirilebilen yeni Twitter iOS güncellemesiyle birlikte “varsayılan olarak kronolojik sıralama” özelliği kalktı. Şirket kronolojik sıralamadan büsbütün vazgeçmedi. Artık Twitter, “Anasayfa” ve “En son Tweetler” olmak üzere iki farklı akış sisteminden oluşuyor ve ikisinde de farklı başka tweetler gösteriliyor.

Twitter, tweetleri “Anasayfa” ve “En Son” isimli sekmelere ayırdı.

“Ana sayfa” sekmesinde tanınan tweetleri birinci evvel görürken, “En son” sekmesinde ise isminden de anlaşılacağı üzere takip ettiğiniz bireylerin paylaştığı tweetleri kronolojik olarak sıralanmış bir halde görebileceksiniz. Lakin sorun şu ki, uygulamayı her açtığınızda varsayılan olarak tanınan tweetler karşınıza çıkacak.

Şayet iki farklı sekme görmek istemiyorsanız, sağ üst köşedeki yıldız simgesine basıp “Son vakit akışının sabitlemesini kaldır”ı seçerek yalnızca tanınan tweetlerin ana sayfanızda görünmesini sağlayabilirsiniz. Tam aksisi ise ne yazık ki olmuyor. Yani evvelce olduğu üzere varsayılan olarak kronolojik sıralama artık seçilemiyor.

Tweetleri kronolojik olarak sıralamak tercihe bağlı.

Twitter’ın bu güncellemesi çok reaksiyon topladı. Ana sayfada en son tweetleri birinci evvel görmek istediğini belirten kullanıcılar, “Son tweetleri görmek için her seferinde sağa mı kaydıracağız?” kelamlarıyla bu tecrübenin mantıksız olduğunu lisana getirdi ve şirkete eski sistemi geri getirme daveti yaptı.

Kronolojik sıralama özelliği Instagram’ın da gündeminde. CEO Adam Mosseri, Ocak ayında ferdî toplumsal medya hesabında yaptığı paylaşımla Instagram’a üç farklı gönderi sıralama seçeneği geliştirdiklerini ve bunu 2022 içinde kullanıma sunacaklarını söyledi.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.