Anasayfa / Alışveriş / İşte Facebook’un TBMM’ye gönderdiği rapor!

İşte Facebook’un TBMM’ye gönderdiği rapor!

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren Toplumsal Medya Yasası, bir mühlet evvel hedefine ulaştı. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube ve Pinterest üzere platformlar, Türkiye’ye temsilci atayarak burada ofislerini açtı. Kelam konusu kanun, bağlantı konusundaki meseleleri aşarken, ferdî verilen korunması istikametinde de değerli bir adım oldu.

Bu kapsamda TBMM Dijital Mecralar Komitesi ise çalışmalarını hızlandırdı. Tüm toplumsal medya şirketleri ile irtibat halinde olan kurul, Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın çatı şirketi Meta’nın gönderdiği rapor ile gündeme geldi. İşte ayrıntılar…

Meta, uygunsuz içeriklere müsaade vermeyecek

TBMM’nin talebi üzerine bir toplumsal medya raporu hazırlayan Meta Türkiye, komite üyesi vekillerin merak ettiği soruları yanıtladı. Raporda, Türkiye’deki içerikleri denetlemek için lisana ve kültüre hakim bir takıma sahip olduklarının altını çizen şirket, topluluk kurallarına uygun olmayan hiçbir içeriğe müsaade vermeyeceklerini net bir formda tabir etti.

Süreci de anlatan Meta, paylaşımlarla ilgili bir bildirim alındığında durumu kelam konusu platformun topluluk kurallarına nazaran incelediklerini ve ihlalin tespiti durumunda ise ilgili içeriği sildiklerini açıkladı. Lakin sürecin kozmik olduğunun ve gelen taleplerin kuralları değiştirmediğinin de altı çizildi. Hususla ilgili yapılan tam açıklama ise şu biçimde:

Bir bildirim aldığımızda, bunu evvel Facebook Topluluk Standartları yahut Instagram Topluluk Kuralları’na nazaran inceleriz. İçeriğin politikalarımızı ihlal ettiğini belirlersek, kaldırırız. İçerik politikalarımızı ihlal etmiyorsa, Küresel Network Initiative (Küresel Ağ Girişimi) üyesi olarak taahhütlerimiz ve Kurumsal İnsan Hakları Siyasetimiz doğrultusunda, bildirimin geçerli olup olmadığını teyit etmek için dikkatli bir hukuksal inceleme ve tıpkı vakitte bir insan hakları incelemesi gerçekleştiririz.

Bildirimlerin hukuksal olarak geçerli olmadığına, çok geniş olduğuna yahut milletlerarası insan hakları standartlarına uymadığına inandığımız durumlarda, açıklama talep edebilir yahut rastgele bir süreç yapmayabiliriz. Her durumda; kararlarımızın, söze eserlerimiz aracılığıyla erişim üzerindeki tesirini dikkate alıyoruz. Organik içeriğe karşı Topluluk Standartlarımız yerine mahallî mevzuat temelinde hareket ettiğimizde, içeriğe erişimi sadece hukuka ters olduğu argüman edilen ülkede kısıtlar ve diğer rastgele bir ceza yahut özellik kısıtlaması getirmeyiz.

Raporda yanıtlanan bir öbür soru ise ferdî bilgilerin güvenliği oldu. İnsanlara kapalılık haklarını ihlal ettiğini düşündükleri imgeleri bildirmeleri için çeşitli imkanlar sunan şirket, Facebook Protect programı kapsamında platformu her açıdan daha inançlı bir ortam yapmak istediklerinin de altını çizdi.

“Kullanıcılar, gördükleri reklamları belirlemek için bilgilerinin nasıl kullanıldığına ait daha fazla bilgi alabilirler ve reklam tercihleri üzere reklam denetimlerinden faydalanabilirler. Bu ön sürüme erişebilen kullanıcılar, saklılık merkezine, Facebook’un masaüstü versiyonundan ayarlar ve kapalılık kısımlarına girerek ulaşabilmektedirler” bilgisi verildi.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce toplumsal medya platformları işleyişleri hakkında gereğince şeffaf mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: