Anasayfa / Alışveriş / iPhone’un saklı düğmesi TikTok’ta viral oldu

iPhone’un saklı düğmesi TikTok’ta viral oldu

Bir TikTok kullanıcısı, 2020’den beri var olan iPhone kapalı düğmesi özelliğinin nasıl kullanılacağını 1 milyondan fazla izleyiciye gösterdi. Viral TikTok görüntüsünden sonra, iPhone kullanıcıları aygıtlarının düşündüklerinden daha fazla düğmeye sahip olduğunu fark etti.

TikTok’ta @ellyawesometech tarafından paylaşılan bir görüntü, iPhone’un ardındaki “gizli düğmeyi” kullanmıyorsanız telefonu yanlış kullandığınızı söylüyor. Yalnızca bir günde 1 milyon izlenmeye ulaşan görüntü, iPhone kullanıcılarının hayatını “sonsuza kadar değiştirdiğini” söylediği bir erişilebilirlik özelliğini gözler önüne seriyor.

iPhone bâtın düğmesi nasıl kullanılır?

TikTok görüntüsü her ne kadar zımnî düğmenin yeni bir özellik olduğunu söylese de aslında 2020’den beri kullanılabilir. iOS 14 ve üstü sürümleri alan tüm iPhone’larda kullanılabilen Back Tap (Geri Dokunma) özelliği, kullanıcıların Apple logosunun bulunduğu bölgeye dokunarak daha fazla özelliğe erişmelerine imkan tanıyor.

@ellyawesometech

Back Tap is an insane hidden iPhone feature! ???????? #iphonetips #iphonetricks #apple #techtok #tech #ellyawesome

♬ original sound – ellyawesometech

Geri Dokunma özelliği kamerayı açmak, ekran manzarası almak, el fenerini açmak ve hatta hoparlör sesini açıp kapamak için ayarlanabilir. Örneğin viral TikTok görüntüsü, çalmakta olan şarkıyı Shazam’da aramak için Geri Dokunma özelliğini kullanıyor. Fakat bunu yapmak için telefonda Shazam ve Kısayollar uygulamasının bulunması gerekiyor.

  1. iPhone’u en az iOS 14’e güncellediğinizden emin olun.
  2. Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma’ya gidin ve akabinde en alttaki “Geri Dokunma” düğmesine basın.
  3. İki dokunuşu, üç dokunuşu yahut her ikisini birden etkinleştirmeyi isteyip istemediğinizi seçin.
  4. Kapalı düğmenin sizin için neler yapabileceğini belirlemek için seçenekler ortasından seçim yapın.
  5. Seçimlerinizi belirledikten sonra özelliği aktifleştirmek için telefonunuzun gerisine iki yahut üç defa dokunmanız kâfi. Zımnî düğme, telefon kılıfıyla bile çalışacaktır.

Bu yeni bir özellik olmasa da birçok kişi vakit kazandıran bu tekniği birinci sefer duyduğunu söylüyor. iPhone’daki bilinmeyen düğme hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.