Anasayfa / Alışveriş / iPhone’lara özel kolay toplumsal medya hilesi ortaya çıktı

iPhone’lara özel kolay toplumsal medya hilesi ortaya çıktı

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte toplumsal medya hayatımızın vazgeçilmez kesimi haline geldi. Akıllı telefon kullanan çabucak herkes Instagram, Twitter, TikTok üzere platformlarda vakit geçiriyor. Bu toplumsal ağların özellikleri ve kullanım hali birbirinden farklı olsa da, hepsinin bir ortak istikameti var; taşınabilir uygulamalarda gezinmek için parmağı yukarı-aşağı kaydırmak gerekiyor.

Pekala bu süreci elinizi dahi kıpırdatmadan yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Apple’ın iOS ve iPadOS işletim sistemine sahip iPhone ve iPad aygıtları ile toplumsal medya uygulamalarında sesinizle gezinebilirsiniz. Bilmeniz gereken her şeyi adım adım açıkladık.

iPhone sesle kontrol özelliği ile toplumsal medya kullanın

iPhone’lardaki için geliştirdiği Sesle Kontrol özelliğini kullanarak toplumsal medya uygulamalarında gezinebilirsiniz. Kısaca bahsetmek gerekirse: Sesle Kontrol, telefonda aklınıza gelecek her şeyi sesli komutla yapmanıza imkan sağlıyor. İster evvelce ayarlanmış komutları, isterseniz de kendi yaratacağınız özel komutları kullanarak iPhone’u denetim edebiliyorsunuz.

  • Ayarlar’ı açın ve Erişilebilirlik menüsüne girin.
  • iPhone ayarlarında Sesle Kontrol özelliğini bulun ve etkin edin.
  • Akabinde “Komutları Özelleştir” kısmına girin.
  • “Özel” seçeneğine tıklayın.
  • Yeni komut yarat butonuna basın. Açılan alanları şöyle doldurun:

Tabir: Buraya toplumsal medya uygulamasında kaydırma hareketini hangi sözle çalıştıracağınızı yazın. Sesle Kontrol özelliği Türkçe desteklemediği için, İngilizce sözler kullanmanız gerekiyor. Örneğin kolay olması açısından “Next” yazabilirsiniz.

Aksiyon: Burada “Özel Hareketi Çalıştır” kısmına girin. Akabinde açılan siyah ekranda parmağınızı üst kaydırma hareketi çizin. Çizdikten sonra Kaydet butonuna basın.

Uygulama: Bu kısımda ise iPhone sesle kontrol özelliğini kullanmak istediğiniz uygulamayı seçin. Tüm alanları doldurduktan sonra sağ üst köşedeki Kaydet butonuna basın. Artık belirlediğiniz toplumsal medya uygulamasını açıp yazdığınız ifadeyi söyleyebilirsiniz.

Sesle kontrol özelliğini yalnızca toplumsal medyayı değil, aklınıza gelecek her süreci yapabilirsiniz. Örneğin YouTube’dan bir görüntü açabilir yahut Kestirmeler uygulamasındaki bir kestirmeyi dahi çalıştırabilirsiniz. Bu noktada büsbütün hayal gücünüz devreye giriyor.

Değerli not: Sesle kontrol açıkken iPhone yavaşlayabilir. Bu türlü bir sıkıntıyla karşılaşırsanız özelliği kapatmanız gerekiyor.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: