Anasayfa / Alışveriş / Instagram’dan ortak gönderi paylaşmanızı sağlayacak yenilik!

Instagram’dan ortak gönderi paylaşmanızı sağlayacak yenilik!

Instagram, her geçen gün kullanıcılarının karşısına yeni bir özellik çıkarıyor. Şirket, uygulamayı daha fonksiyonel kılmak için daima yenilikler yapıyor. Bu defa platform, ortak paylaşım yapmaya imkan sağlayacak bir bilhassa karşımıza çıkıyor.

Yeni ”Collab” özelliği, arkadaşlarınızla ya da iş birliği yapmak istediğiniz bireyle Instagram içeriklerini ortak paylaşabilmenizi sağlayacak. Bu özellik için sadece bir kişi seçebileceğinizi unutmayın. Collab, gönderi ve Reels görüntülerinde geçerli olacak.

Instagram Collab özelliği nasıl çalışıyor?

Collab özelliği ile, dilediğiniz şahısla tıpkı gönderiyi paylaşabilirsiniz. Yani gönderdiğiniz içerik hem kendi profilinizde hem de seçtiğiniz kişinin profilinde görüntülenecek. Ancak bu sürecin gerçekleşmesi için iş birliği yapmak istediğiniz kişinin isteğinizi kabul etmesi gerekiyor. Başta reklamlar olmak üzere bu yenilik, epeyce kullanışlı olacağa benziyor.

Geliştiriciler, gönderi ve Reels görüntülerinde geçerli olacak özelliği, geçtiğimiz birkaç hafta boyunca İngiltere ve Hindistan‘da çeşitli firmalarla test ettiler. İşlev, şu anda tüm dünyada kullanılır hale getirilmeye çalışılıyor. Şimdi Türkiye‘de bulunmuyor lakin kısa müddette gelmesi bekleniyor.

Collab isteği nasıl gönderilir?

 • İstediğiniz şahsa Collab isteği göndermek için, olağan bir formda gönderinizi oluşturun.
 • Sonrasında gönderiyi yayınlamadan çabucak evvel ”Bireyleri Etiketle” seçeneğini seçin.
 • Akabinde fotoğraf yahut görüntünün altında göreceğiniz ”Ortak Çalışanı Davet Et” seçeneğine tıklayın.
 • Kullanıcıları aramanızı ve seçmenizi sağlayacak bir arama motoruyla karşılaşacaksınız. Bu kısımdan paylaşım yapmak istediğiniz kişiyi yazıp seçebilirsiniz.
 • Kişiyi seçtikten sonra etiketlediğiniz kişinin isminin yanında bir iş birliği işareti göreceksiniz. Gönderiyi paylaşabilirsiniz.

Ekran manzaraları: Beebom

Bu süreci yapmak için ”Herkese Açık” bir Instagram hesabına gereksiniminiz var. Hesabınız saklı olduğu taktirde bu süreci gerçekleştiremezsiniz. Lakin seçeceğiniz kişinin hesabının herkese açık olması koşul değil.

Collab isteği nasıl kabul edilir?

 • Arkadaşınız ya da sizinle iş birliği yapmak isteyen kişi, gönderiyi paylaşma sürecini tamamladıktan kısa bir mühlet sonra size bildirim gelecek.
 • Instagram iletilerinizde ”Davetiyeyi Görüntüle” seçeneğini göreceksiniz.
 • Karşınıza işbirliği yapmak isteyen kişinin paylaştığı gönderi çıkacak. İsteği kabul yahut reddetmek için sağ alt kısımda ”Gözden Geçir” seçeneğini göreceksiniz. İsteği kabul ettiğiniz taktirde gönderi profilinizde görüntülenecek.

Ekran imgeleri: Beebom

Bu isteği kabul etmek için hesabınızın herkese açık olması kaide değil. Saklı bir hesaba sahipken de Collab isteklerini kabul edebilirsiniz. Sırf kendiniz bir işbirliği gönderisi oluşturamazsınız.

Instagram Collab gönderisi nasıl iptal edilir?

 • Fikrinizi değiştirir ve işbirliğinden vazgeçmek isterseniz, bu gönderiyi iptal edip paylaşımı durdurabilirsiniz. Bunun için öncelikle profilinize girin.
 • İşbirliği yaptığınız gönderiyi açın.
 • Sağ üst kısımda alt alta üç nokta olan simgeyi seçin. ”Paylaşımı Durdur” seçeneğini göreceksiniz.
 • Bu seçeneğe tıklayın ve açılan pencereden paylaşımın durdurulmasını onaylayın.

Ekran imgeleri: Beebom

Instagram‘ın yeni gelecek olan Collab özelliğinin tüm işlevleri bu adımlara uygun olarak çarçabuk kullanılabilir olacak. Reklam ve işbirliği için büyük kolaylık getireceği kesin. Siz Instagram‘ın getireceği bu yeni özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: