Anasayfa / Alışveriş / Instagram’dan milyonlarca hesabı etkileyecek yenilik

Instagram’dan milyonlarca hesabı etkileyecek yenilik

Tanınan toplumsal medya platformu Instagram, 2020 yılında hayata geçirdiği Reels özelliğini geliştirmeye devam ediyor. Görüntülerin dikey boyutta olması ve kullanıcılara sunduğu görüntü araçları hasebiyle TikTok’a oldukça benzetilen Reels, Meta’nın toplumsal ağ rekabetinde en güçlü kozlarından biri olarak görülüyor.

Instagram, geçtiğimiz ay TikTok’un bir paylaşıma görüntü ile karşılık verebilmeyi sağlayan ‘Video Yanıtları’ özelliğini kopyalamıştı. Şu anda kullanıcılar, yorumlar kısmındaki ‘Yanıtla’ seçeneği aracılığıyla Reels’taki gönderilere direkt görüntü çekerek karşılık verebiliyorlar. Son olarak Instagram, Reels’a özel olan ‘Remiks’ fonksiyonunun kullanım alanını genişletti.

Instagram Remiks özelliği her görüntüde kullanılabilecek

‘Remiksle’ özelliği şimdiye yalnızca Reels görüntülerinde kullanılabiliyordu. Lakin Instagram bugün yaptığı duyuru ile artık tüm görüntülerin remikslenebileceğini açıkladı. Toplumsal medya platformu bu güncellemeyi, kullanıcılar ‘Remiksle’ özelliğine çok ilgi gösterdikleri için yaptığını belirtti.

Ayrıyeten yalnızca Remiksle özelliğinin kendisi değil, beraberindeki ek görüntü oluşturma araçları da Reels’a ek olarak tüm görüntülerde kullanılabilecek. Kullanıcılar görüntüyü remikslerken seslendirme, efektler, ses araçları ve collabs üzere üretkenlik odaklı araçlardan faydalanabilecekler.

Yeni görüntülerde geçerli olacak

Remiksle özelliği maalesef eski görüntülerde kullanılamayacak. Instagram yaptığı açıklamada “Maalesef bu güncellemeden evvel platformumuzda yayınlanan görüntüler remiks için uygun değildir” sözünü kullandı. Öte yandan şirket Remiks’in nasıl kullanılacağını ise şöyle sıraladı:

  • Herkese açık bir görüntünün sağ üst köşesindeki üç nokta simgesine dokunun.
  • ‘Bu görüntüyü remiksle’ seçeneğine tıklayın.
  • Akabinde karşılığınızı Instagram’ın kamerasıyla kaydedin yahut galerinizden yükleyin.
  • Bir Instagram görüntüsünün remiksi Reels görüntüleri paylaştığınız her yerde görünecek.

Instagram abonelikleri kullanıma açıldı

Meta’ya bağlı toplumsal medya platformu, 0.99 dolardan 99.99 dolara kadar değişen fiyatlarla abonelik özelliğini kullanıma açtı. Şimdi Türkiye’de faal olmayan Abonelikler ile içerik üreticiler canlı yayınlardan ve kıssalardan para kazanabilecek. Abone olan kullanıcılar, mor rozetle ayırt edilecek ve abone olduğu kişinin yorumlarında da öne çıkacak.

ABD merkezli 10 içerik üreticiyle yeni özelliği deneyen Instagram, abonelikleri yılın ilerleyen günlerinde başka ülkelere de genişletecek. Uygulamanın App Store’daki sayfasında yer alan bilgiye nazaran, Türkiye’de aylık abonelik fiyatı 10,99 TL’den başlıyor. Ayrıyeten şirket içerik üreticilerin gelirlerinden 2023’e kadar hisse almayacağını açıkladı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: