Anasayfa / Alışveriş / Instagram’dan kıymetli karar! Tanınan özelliğini değiştirdi

Instagram’dan kıymetli karar! Tanınan özelliğini değiştirdi

Instagram, kullanıcıların uygulamada geçirdikleri süreyi sınırlayabilmelerine imkan sağlayan günlük limit özelliğini değiştirdi. Toplumsal medya platformlarına güncelleme geldiği vakit ekseriyetle yeni bir özellik eklendiğine şahit oluyoruz. Bu sefer alışılmışın dışına çıkan Instagram, var olan seçenekleri kaldırdı.

2018 yılında kullanıma sunulan ‘günlük limit’ özelliği sayesinde kullanıcılar Instagram’da günde 10 dakika kadar kısa bir müddet harcadıktan sonra bildirim almayı seçebiliyorlardı. Böylece şirket toplumsal medya bağımlılığını azaltmayı amaçlıyordu. Hatta bu emelle geçtiğimiz sene ‘Mola ver’ ikazları da uygulamaya eklenmişti.

Instagram, ’10 dakika’ seçeneğini kaldırdı

Kullanıcılar mola ver özelliğiyle Instagram’da 10-30 dakika ortası vakit harcadıktan sonra ikaz almayı seçebiliyorlar. Lakin Meta’ya bağlı toplumsal medya platformu, günlük limit özelliğinden 10 dakika seçeneğini kaldırdı. Artık uygulamada günlük vakit sınırlamasını asgarî 30 dakikadan başlatmak zorundasınız.

Sessiz sedasız yapılan değişiklik sonrası günlük limit seçenekleri sırasıyla 30 dakika, 45 dakika, 1 saat, 2 saat ve 3 saat oldu. Evvelce bu sınırlama 10 dakikaya kadar düşürülebiliyordu.

Instagram kelam konusu değişikliği, kullanıcıların muhtemel baş karışıklığını ortadan kaldırmak için yaptığını ima ederek “İnsanlara tıpkı anda birden fazla bildirim göndermemek için ‘günlük limit’ seçeneklerinde değişiklik yaptık” sözünü kullandı. Şirket bir diğer paylaşımında ise mola ver özelliğinden bahsederek şunları söyledi:

Mevcut ‘günlük limit’ özelliğimiz, günlük hududa ulaştığınızda size bir bildirim gösterir. Lakin en yeni özelliğimiz olan ‘Mola Ver’ 10 dakika aralıklar içermektedir ve size uygulamadan ayrılmanız gerektiği konusunda tam ekran hatırlatıcılar gösterir.

Instagram geçtiğimiz sene, çok istenen kronolojik sıralama özelliğini de test etmeye başlamıştı. CEO Adam Mosseri’nin açıklamasına nazaran, bu yıl uygulamaya gelecek güncellemeyle birlikte ana sayfadaki gönderileri kronolojik olarak sıralamak mümkün olacak.

Instagram’da olmasını istediğiniz özellikler neler? Niyetlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: