Anasayfa / Alışveriş / Instagram’da yeni bir dolandırıcılık tipi çıktı!

Instagram’da yeni bir dolandırıcılık tipi çıktı!

Toplumsal medya platformlarında dolandırıcılar yeni teknikler keşfetmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde WhatsApp platformunda kızı olduğunu tez ederek bir annenin parasını almaya çalışmışlardı. Bu sefer ise kullanıcıların Instagram üzerinden DM yoluyla gönderilen irtibata tıklanması isteniyor.

Instagram tarafından gönderildiği düşündürülen bildiride, paylaşımlarda telif hakkı yapıldığı sav ediliyor. Bu nedenle de gönderilen temasa tıkladığınızda hesap ele geçirilmiş oluyor. Böylelikle dolandırıcıların sistemlerine bir yenisi daha eklenmiş durumda.

Dolandırıcı, Instagram şifrenizi talep ediyor

Instagram‘dan ‘From Copyright’ başlığıyla dolandırıcılık kapsamında bir ileti gidiyor. Bu iletide da “Hesabınızdaki bir gönderide telif hakkı ihlali tespit edildi. Telif ihlalinin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, geri bildirim sağlamalısınız. Aksi takdirde hesabınız 24 saat içerisinde kapatılacaktır.” gibisinden bir ihtar yer alıyor.

Bu ihtarda yer alan kontağa tıkladığınızda sizi bir adrese yönlendiriyor. Karşınıza çıkan iletide, “Formu dikkatlice doldurduktan sonra e-postanıza gelen cevabı 0-12 saat içerisinde inceleyin.” gibisinden bir teşvik bulunuyor. Bunu gerçekleştirirken Instagram hesabınızın şifresini girmeniz istiyor. Bunu yaptığınız takdirde parola bilginiz karşıya iletilmiş oluyor.

Hesabınız üstteki formülü gerçekleştirmeniz dahilinde dolandırıcının eline geçiyor. Bu da hesabınızın kapatılmasına ya da istemediğiniz gönderilerin şahıslarınıza ulaşmasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden bu hususta hayli dikkatli davranmanız gerekiyor.

Sizler dolandırıcıların Instagram üzerindeki bu yeni yolu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: