Anasayfa / Alışveriş / Instagram’da takipçi ve beğeni arttırma yolları açıklandı!

Instagram’da takipçi ve beğeni arttırma yolları açıklandı!

Toplumsal medya platformu Instagram, artık neredeyse herkes tarafından kullanılıyor. Kendini günden güne güncelleyen uygulama, her geçen gün kullanıcı sayısını süratle arttırmayı başarıyor. Instagram kullanıcıları gönderi paylaştıktan sonra gelen etkileşimleri çabucak takip ediyorlar. İstenilen beğeninin gelmesi karşılığında keyifli oluyorlar. Ama etkileşimin beklenenden daha az beğeni gelmesi durumunda ise hayal kırıklığı yaşıyorlar.

Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi, bu problemden yola çıkarak bir araştırma yaptı. Araştırmada paylaşılan içeriklerin ne durumda daha çok etkileşim aldığını test edip sıraladı. Biz de okuyucularımız için bu araştırmayı derledik, daima birlikte göz atalım…

Instagram’da en çok beğeni alan gönderilerin özellikleri

  • Renk Ahengi: Kalabalık ya da karmaşık olan bir gönderide hangi hususun odak noktası sayılacağı belirli olmaz. Bu yüzden de beşerler neyi beğeneceğini bilemezler! Kontrastı düşük ve daha sade bir fotoğraf daha çok beğeni alıyor.
  • Parlaklık: Parlaklık fotoğrafın ne olduğunu öne çıkarır. Koyu renkte olan rastgele bir paylaşım içeriğin ne olduğunu anlamamıza neden olur. Bu yüzden etkileşimi renk açısından parlak olan gönderiler alır.
  • Obje Sayısı: Paylaşılan posttaki obje sayısının çokluğu bir karmaşa oluşturur. Karmaşa ise hangi objeye odaklanacağımızı pürüzler. Asıl öne çıkacak objenin ön planda olması ve yalnız olması yalnızca ona dikkat çeker. Kullanıcılar ise neye beğeni yapacaklarını bilirler! Bu yüzden odak noktası olacak objeyi öne çıkararak daha çok beğeniye ulaşabiliriz.
  • Kenar Yoğunluğu: Fotoğrafta kenarların daha sakin olması, dikkat çekmemesi asıl objeyi ortaya çıkarır. Kenardaki ışık yoğunluğunun ise görsele nazaran bir tık daha az olması asıl objeyi daha geniş açıdan görmemizi sağlar.
  • Obje Düzensizliği: Daima tıpkı hususta paylaşılan görseller artık kullanıcıları sıkar ve bu yüzden beğeni alamaz. Lakin birbirinden farklı ve ahenk içerisindeki gönderiler daha fazla dikkat çeker.
  • Asimetri: Fotoğraf boyutu ve genişliği belirli bir oranda olmalıdır. Göze hitap etmeyen asimetrik bir fotoğraf oranı ya da gönderinin içindeki odak noktasının sistemsiz asimetrik oluşu estetik açıdan makus görünebilir. Mesela ufuk çizgisinin düz olmaması gibi…

Üstteki unsurlar sayesinden artık Instagram’da daha sistemli ve estetik gönderiler oluşturabilir, daha fazla beğeni alabilirsiniz. Araştırmayı yapan şahıslar açıklanan hususların tam olarak uygulanması dahilinde beğenilerde %3‘lük bir artış yaşanacağını belirtti.

Siz okuyucularımız, Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi’ nin yayınladığı rapordaki unsurlara uyuyor musunuz? Yoksa Instagram’da beğeni almak için kendi metotlarınız var mı? Bu mevzu hakkındaki kanılarınız neler, yorum yaparak bizimle paylaşmayı unutmayın!!!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: