Anasayfa / Alışveriş / Instagram’da ‘abonelik’ zamanı resmen başladı

Instagram’da ‘abonelik’ zamanı resmen başladı

Instagram, aylardır geleceği konuşulan abonelik özelliğini resmen kullanıma açtı. Kasım ayında Instagram’ın App Store’daki sayfasında “Subscriptions” (Abonelikler) ismiyle listelenen özellik sayesinde içerik üreticiler direkt canlı yayınlardan ve öykülerden para kazanabiliyor.

Abonelikler, Instagram’ın Haziran 2021’de ortaya çıkan Exclusive Stories (Özel Hikayeler) fonksiyonundan farklı. Özel Kıssalar ile içerik üretici sadece kıssalarını fiyatlı yapabiliyor. Lakin abonelik sayesinde ise canlı yayınlardan da para kazanmak mümkün.

Instagram, abonelikleri ABD’de kullanıma açtı

Meta’ya bağlı toplumsal medya platformu, abonelik fonksiyonunu erken erişim programı kapsamında; @alanchikinchow, @sedona._, @alizakelly, @kelseylynncook, @elliottnorris, @jordanchiles, @jackjerry, @bunnymichael, @donalleniii ve @lonnieiiv olmak üzere ABD’de 10 içerik üreticinin erişimine açtı.

‘Abonelikler’ aracılığıyla içerik üreticiler, diledikleri kadar paylaşımı fiyata tabi tutacak. Fiyatı ise üretici belirleyecek. Instagram bu noktada 0.99 dolardan 99.99 dolara kadar sekiz farklı fiyat imkânı tanıyor. Fakat birden fazla içerik üreticinin birinci etapta 19.99, 49.99 yahut 99.99 dolar üzere yüksek sayılar yerine 1 – 4 dolar fiyatlandırma yapması bekleniyor.

İçerik üretici hesabındaki öne çıkanlar kısmına kaydettiği öyküleri ve canlı yayınları abonelik kapsamına sokabilecek. Ayrıyeten yeniden abonelere özel anketler ve soru-cevap oturumları üzere etkinlikler de yayınlayabilecek. Ayrıyeten Instagram, abonelere yorumlarda ve içerik üreticinin gelen kutusunda öne çıkmalarına yardımcı olacak özel bir rozet verecek.

Gelir hissesi almayacak

Instagram, abonelikler için kendine has bir ödeme sistemi geliştirmedi. Bir hesaba abone olmak isteyen kullanıcı, Android yahut iOS‘taki yerleşik ödeme altyapısı ile para ödeyecek. Ayrıyeten Meta, içerik üreticilerin abonelik gelirlerinden hisse almayacağını duyurdu.

Instagram’ın Eser Eş Lideri Ashley Yuki hususla ilgili açıklamasında ana maksatlarının, içerik üreticilerin geçimini sağlamasına yardımcı olmak olduğunu belirtti. Mümkün olan her yerde para kazanma modeli oluşturmaya çalıştıklarını belirten Ashley Yuki, en az 2023’e kadar içerik üreticilerden gelir hissesi almayacaklarını tabir etti.

Öte yandan Meta CEO’su Mark Zuckerberg de yeni özelliği Facebook profilinden duyurdu. Zuckerberg, yaratıcı işler yaparak geçimini sağlamaya çalışan içerik üreticilere yarar sağlayacak yeni araçlar geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: