Anasayfa / Alışveriş / Instagram ve TikTok yeme bozukluğunu olumsuz etkiliyor

Instagram ve TikTok yeme bozukluğunu olumsuz etkiliyor

Instagram ve TikTok dünyanın dört bir yanında kullanılan epeyce tanınan uygulamalar. Boş vakitleri kıymetlendirmek için birçok insan toplumsal medya uygulamalarında vakit geçiriyor. Pekala bu platformlar insan sıhhatini nasıl etkiliyor?

Daha evvel yapılan birçok araştırmada, farklı platformlar hakkında olumsuz sonuçlar elde edildi. Bilhassa pandemi sürecinde insanların, toplumsal medya uygulamalarında daha çok vakit geçirmesiyle ilişkili olarak, birçok sıhhat sorunu ortaya çıktı. Yakın vakitte yapılan bir araştırmada, TikTok ve Instagram’ın yeme bozukluğu olan bireyleri olumsuz etkilediği hakkında birtakım sonuçlara varıldı.

Yeme bozukluğu yaşayanlar internetten uzak durmalı

San Francisco California Üniversitesi‘nde pediatri yardımcı doçent hekim Jason Nagata, yeme bozukluğu sebebiyle hastaneye kaldırılan gençleri tedavi ediyor. Bu hastalığa sahip insanların hastanede yatarken bile, toplumsal medyada diyet programlarını paylaşıp takip ettikleri görülüyor. Nagata, bunun tekrar yaşanmaya başladığını fark etti.

Hekim, yeme bozukluğu yaşayanların toplumsal medya sebebiyle sistemsiz yeme ve kilo verme problemleri yaşadığını söylüyor. Bu doğrultuda, hastane çalışanlarının hastanın toplumsal medyayla irtibatını kesmesi gerekebileceğini düşünüyor.

Instagram ve onun ana şirketi olan Meta üzere birçok toplumsal medya platformu, içeriğinin insanları makûs etkilemesi ve sıhhat problemlerine yol açması sebebiyle yıllardır birçok olumsuz tenkit alıyor. Bu yılın başında başlatılan araştırma, Instagram ve Facebook ismine açılan dava, ayrıyeten Birleşik Krallık’ta getirilecek toplumsal medya kısıtlamaları olayın ciddiyetini biraz olsun gösteriyor.

The Wall Street Journal‘a sızdırılan Facebook evraklarında, Instagram’ın gençleri kiloları ve dış görünüşleri hakkında telaşlara ittiği ve mutsuz hissetmelerine sebep olduğu yazıyordu. Bu evrakların açığa çıkmasıyla birlikte, şirkete dava açıldı ve Mark Zuckerberg ile birlikte Adam Mosseri de söz vermke için Kongre’ye çağırıldı.

Beşerler, filtrelenmiş ve photoshop uygulanmış kusursuz fotoğrafları görünce, kendiyle barışık olmayıp, kilosundan şad olmamasıyla temaslı olarak yeme bozuklukları yaşıyorlar. Frances Haugen‘in Senet ve Borsa Komitesi‘na yaptığı açıklamalarda bu hususlara değindi. Sonrasında açıklamalar düzenlenerek Kongre’ye de iletildi.

Siz Instagram, TikTok ve bunun üzere başka toplumsal medya uygulamalarının beşerler üzerindeki tesirleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeme bozukluğuna sahip insanları makûs etkilemesi mümkün mü? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: