Anasayfa / Alışveriş / Instagram ve Facebook’un ileti şifreleme planları ertelendi

Instagram ve Facebook’un ileti şifreleme planları ertelendi

Facebook, gittiği isim değişikliğinin akabinde Meta‘nın sırf yeni bir firma ismi olmadığını; bir vizyon değişikliği gerçekleştirdiklerini söyledi. Şirket, üzerinde çalıştığı projelerle bunu her geçen gün kanıtlıyor. Birçok yeni proje ve fikirle karşımıza çıkan Meta, hepimizin merakla beklediği yenilikler peşinde.

Meta, bütün projelerini bir çatı altında toplayarak bunlarla ilgili kimi yenilikler yaptı. Facebook kümelerinde başlattığı alışveriş devri, Microsoft ile yaptığı işbirliği, reklam kategorilerinde yaptığı düzenlemeler bu örneklerden kimileri. Ama artık, Instagram ve Facebook için getireceği bildiri şifreleme planlarını ertelediğini açıkladı.

Meta, uçtan uca şifrelemeyi ne vakit getiriyor?

Meta, Instagram ve Facebook için bir ileti şifreleme özelliği getireceğini duyurmuştu. Şirket, 2022‘ye girmeden hazır olacağını söylediği bu tüm ileti şifreleme projelerinin 2023 yılının rastgele bir devrine ertelediğini açıkladı. Planladıkları tarihin çok ilerisinde bir tarih vermeleri, bu işi hakikat ve tam yapmak istemelerine dayanıyor.

Facebook güvenlik şefi Antigone Davis, ünlü İngiliz gazetesi The Telegraph’ta bir yazı paylaştı. Uçtan uca bildiri şifrelemesinin Instagram ve Facebook’a geleceği tarihin 2023’e ertelendiğini açıkladı. Başta verilen 2022 tarihinin istedikleri pak ve hakikat sonuca ulaşmak için kâfi olmadığını söyledi.

Bildiğiniz üzere, bu uçtan uca şifreleme sistemi WhatsApp‘ta mevcut. Lakin Instagram bu özelliği şimdi almadı. Facebook ise sırf Messenger içerisinde başlatabileceğiniz ”Bilinmeyen Konuşmalar” özelliğine sahip.

Birleşik Krallık teknolojik güvenlik yasası sorun olacak mı?

Birleşik Krallık, 2023 yılında yürürlüğe girecek bir güvenlik yasası çıkarıyor. Bu yasa ile, teknoloji şirketlerinin istismarının önlenmesi ve çocukların korunması amaçlanıyor. Birtakım zımnî siteler şu an için bir şifreleme gerektirmediğinden şimdiki Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, mevcut şifreleme yanlışlarına karşı çıkıyor.

Meta şifreleme planlarını ertelendiği tarih ile, Birleşik Krallık’ın getireceği yasanın tarihi çakışabilir. Davis, her ne kadar şifreleme özelliği ertelenmiş olsa da, Meta’nın şu anki şifrelenmemiş kullanıcı bilgilerinin berbata kullanımını tespit edecek bir sisteminin olacağını söyledi.

Sizler Meta’nın uçtan uca şifreleme planlarındaki bu gecikme hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.