Anasayfa / Alışveriş / Instagram ve Facebook’a 3D avatarlar geliyor

Instagram ve Facebook’a 3D avatarlar geliyor

Facebook’un ana şirketi Meta, Facebook Messenger ve Instagram’a 3D avatarlar getirmeye başlıyor. Toplumsal medya devi, Instagram Kıssaları ve direkt iletiler için 3D avatar sunacağını açıkladı. Meta’nın platformları aracılığıyla kullanıcılar; çıkartmalarda, gönderilerinde, Facebook profil fotoğraflarında sanal karakterlerini kullanabilir.

Birinci olarak ABD, Kanada ve Meksika için sunulacak olan yeni 3D avatar özelliği, Quest VR platformu da dahil olmak üzere Meta’nın platformlarında kullanılabilecek. Meta’nın avatarlar ve sanal kimlikten sorumlu genel müdürü Aigerim Shorman blog yazısında yeni avatarların, engelli kullanıcıları kapsayacak halde işitme aygıtları ve tekerlekli sandalyeler üzere formları ve yardımcı aygıtları içereceğini söyledi.

Instagram ve Facebook’ta 3D avatar oluşturma

Shorman’ın açıklamasına nazaran avatarlar; VR ve AR ortasında köprü kuracak, telefon ve bilgisayar üzere daha tanıdık platformlar ortasında birbirine bağlı bir dijital dünya yaratacak ve en kıymetlisi şirketin, heyecan verici metaverse dünyasını yaratmasını kolaylaştıracak.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, geçen yıl Meta’nın yeni ismini açıklarken metaverse’in şirket için birincil öncelik olduğunu söyledi. Zuckerberg son paylaştığı gönderisinde ise, “(Önümüzdeki dönemde) nitekim sanala kadar farklı hallerde birden fazla avatarınız olacak.” dedi.

Meta’nın avatar genişlemesi burada devreye giriyor. Tanıdık hale gelen ve sanal kimliğiniz olarak benimseyebileceğiniz kendinizi tasvir etme kapasitesi ile Meta, şu anda kendisini bu karakterleri oluşturma platformu olarak konumlandırıyor. Meta’nın fotogerçekçi avatarları günümüzde bile epey gelişmiş durumda ve dijital ortamlarda profilinizin gerçek bir temsili olarak kullanabilirsiniz.

Meta artık kendini bu değişime dahil etmek için çalışıyor. Erişimi, varlığı ve özel avatar araçlarıyla metaverse’e olan ilişkiyi kolaylaştırma kapasitesi göz önüne alındığında, bu değerli bir adım olabilir.

Pekala ya siz Instagram ve Facebook üzere platformlara 3D avatar özelliğinin gelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı çabucak aşağıdaki kısımdan bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.