Anasayfa / Alışveriş / Instagram tartışılan metaverse kararından geri döndü!

Instagram tartışılan metaverse kararından geri döndü!

Kurulduğu günden beri Facebook Inc. ismiyle hayatına devam eden toplumsal medya şirketi, Ekim ayında tekrar markalaştı. Facebook CEO’su ve kurucusu Mark Zuckerberg, sanal ortamda gerçekleştirdiği Connect etkinliğinde Meta’yı duyurdu. Şirket olarak birincil gayelerinin ise artık, internetin geleceği olarak bilinen Metaverse’e odaklanmak olduğunu söyledi.

İnternet tarihinin en değerli gelişmelerinden biri olarak kayda geçen değişim, bir kullanıcının tüm emeğinin tehlikeye girmesine yol açtı. BBC News’in haberine nazaran, Meta bünyesinde faaliyet gösteren Instagram, @metaverse kullanıcı ismine sahip bir sanatkarın hesabını kapattı. Aylar sonra şirketten açıklama geldi.

Instagram, hesabı geri açarak özür diledi

Thea-Mai Baumann, 2 Kasım’da kendisine Instagram tarafından “Hesabınız öteki biri üzere davrandığınız için bloke edilmiştir.” biçiminde ikaz bildirisi gönderildiğini söyledi. Olay sonrası kimliğini doğrulamak hedefiyle toplumsal medya şirketiyle tekraren irtibata geçen Baumann, uğraşlarının hiçbir sonuç vermediğini aktardı.

View this post on Instagram

A post shared by metaverse ????????????????⚔️???????? (@metaverse)

Metaverse Makeoverse isimli Artırılmış Gerçeklik şirketi bulunan Thea-Mai Baumann, çalışmalarını @metaverse hesabından sergiliyordu. Lakin Instagram’ın engellemesi nedeniyle tüm birikiminin tehlikeye girdiğini belirten Baumann, “Bu hesap, hayatımın ve işimin on yılını temsil ediyor. Metaverse’e yaptığım katkıların internetten silinmesini istemem” dedi.

Çatı şirket Meta ile irtibata geçen New York Times, @metaverse isminin engellenmesinin gerisindeki gerekçeyi açığa çıkardı. Bir Instagram sözcüsü gazeteye verdiği demeçte, ‘başka birinin kimliğine büründüğü’ tez edilen hesabın ezkaza kapatıldığını söyledi. “Böyle bir yanılgı meydana geldiği için üzgünüz” diyen şirket Baumann’ın hesabını yine etkin etti.

Meta’nın isim uğraşı bununla hudutlu değil

Metaverse’ü hayata geçirme gayesi üzerine kurulan Meta, farklı dallarda faaliyet gösteren şirketlerle de isim polemiği yaşıyor. Geçtiğimiz günlerde Meta isimli bir bilgisayar üreticisinin kurucusu, şirketin ticari haklarını Mark Zuckerberg’e 20 milyon dolar karşılığı satmak istediğini açıkladı. Zuckerberg ise bu hususta şimdi bir atılım yapmadı.

Öte yandan Reuters’ın haberine nazaran Meta, ‘Meta Financial Group’ isimli bir şirketin ticari marka varlıklarını satın almak için 60 milyon dolar bütçe ayırdı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: