Anasayfa / Alışveriş / Instagram, nefret kabahatine müdahale etmeye hazırlanıyor!

Instagram, nefret kabahatine müdahale etmeye hazırlanıyor!

Instagram, platformundaki makûs aksiyonları azaltmak istiyor. Bilhassa toplumsal medya platformlarının son periyotlardaki en büyük zahmetlerinden olan nefret hatası ve zorbalık, şirketin de gündemine geldi. Firma, bütün kullanıcılarına daha pak bir tecrübe sunma konusunda çalışmalara başladı.

Değerli açıklamalarda bulunan şirket, nefret kabahati ve zorbalığın önüne geçebilecek bir dizi yeni atılımını tanıttı. Toplumsal medya devi, kullanıcıların makûs niyetli paylaşımları görmemesi için elinden geleni yapacak.

Instagram, kuşkulu paylaşımları uzaklaştıracak

Resmi blog sitesinden paylaşılan duyuruya nazaran, kullanıcıların ırkçılık, nefret kabahati ve zorbalık içeren gönderilere ulaşması daha da zorlaşacak. Ana akışı içerisindeki kuşkulu paylaşımları gizlemeyi planlayan şirket sizi, platform içerisinde daha fazla vakit geçirmeye zorlayacak. Bu sayede toplumsal medya içerisinde, berbat niyetli paylaşımların bir nevi sessize alınabileceği düşünülüyor.

Mevzuyu açıklamasında da özetleyen Instagram cephesi, yeni sisteminden bir oldukça ümitli. Şirket herkesin topluluk kurallarına uyması gerektiğini düşünüyor:

Sistemlerimiz bir gönderinin zorbalık, nefret söylemi yahut şiddeti teşvik edebileceğini tespit ederse, bunu o kişinin takipçilerinin akışlarında ve öykülerinde daha düşük gösteririz. Bir şeyin kurallarımızı ihlal edip etmediğini anlamak için, bir altyazının daha evvel kurallarımızı çiğneyen bir altyazıya benzeyip benzemediğine bakacağız.

Bir nevi geçmişteki örneklerle kıyaslama yoluna gidecek olan Instagram, gönderileri tekrar de silme konusunda ısrarcı değil. Kuşkulu paylaşımları algoritma ile bulunması güç hale getirecek platform, kaldırma sürecinin yapılmayacağını da belirtti. Ayrıyeten Instagram, size hangi gönderilerin gösterileceğine karar verirken geçmişinizi de dikkate alacağını duyurdu. Bu sayede hali hazırda ilginizi çeken şeyler dışında bir mevzu başlığı otomatik olarak karşınıza çıkmayacak.

Olağan kaidelerde emsal bir algoritma yapısına sahip olan Instagram, daha evvel belirttiğimiz bu mevzuyu, bu sefer şikayetlere nazaran tasarlayacak. Şöyle ki, şayet daha evvel, rahatsız olup şikayet ettiğiniz bir paylaşım varsa, ona misal nitelikteki gönderiler karşınıza çıkmayacak. Pak platform anlayışını bu formda sağlamak isteyen şirket, bakalım başarılı olabilecek mi, bekleyip göreceğiz.

Pekala sizler Instagram cephesinden gelen atılımları nasıl buldunuz? Mevzuyla ilgili görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: