Anasayfa / Alışveriş / Instagram hesabınızı çaldırmamak için yapmanız gerekenler

Instagram hesabınızı çaldırmamak için yapmanız gerekenler

Instagram hesabınızı çaldırmamak için neler yapmanız gerekiyor? Günümüzün en yaygın meselelerinden biri toplumsal medya hesaplarımızın çalınması. Pekala bu durumun önüne geçmek için neler yapmamanız gerekiyor? İşte Instagram hesabını inançta tutmak için yapılması gerekenler.

Türkiye’de yaklaşık 50 milyon Instagram kullanıcısı bulunuyor. Hacker’ların yeni amacı olan Instagram hesapları üzerinden dolandırıcılık süreçleri de hayli artmış durumda. Instagram hesaplarının çalınma oranı, geçen yıllara nazaran 3 kart arttı.

Instagram hesabını inançta tutmak – çaldırmamak için yapmanız gerekenler neler?

Öncelikle çift doğrulama ayarınızı açmanızı tüm toplumsal medya hesaplarında ve mail hesaplarınızda kullanmanızı öneriyoruz.Yine de bunun dışında uygulayabileceğiniz pek çok farklı formül var. İşte Instagram hesabını inançta tutmak ve çaldırmamak için yapmanız gerekenler.

Bir arkadaşın hesabından yatırım yaptım.Kısa müddette çok para kazandım diye bir kıssa görüyorsanız, çok yüksek ihtimalle arkadaşınızın Instagram hesabı çalındı. Dolandırıcıların eline geçen hesap, arkadaş listesindeki insanları da yolladıkları linklerle, arattıkları numaralarla dolandırabiliyorlar ve sizin de hesabınızı ele geçirebilirler. Bu nedenle hesabını inançta tutmak ve çaldırmamak için dikkatli olmak gerekiyor.

Hackerların bu noktada emelleri sizin hesabınızdaki yazılar, mesajlaşmalar değil, dolandırma ağına yeni insanları eklemek. Yani arkadaşlarınız değişik reklam kıssaları paylaşmaya başladıysa, size enteresan linkler ileti atıyorsa, takipten çıkarın ve attığı linklere, yolladığı numaralarla irtibat kurmayın.

Instagram dolandırıcılarının geçersiz reklam kampanyalarından uzak durun

Organize kümeler, Instagram hesabını çaldıktan sonra birkaç prosedür kullanıyor. Şayet Instagram hesabı çalınan kişi bir akademisyen, bayan hakları savunucusu ya da bir sivil toplum örgütü (STK) temsilcisi ise, bu kişinin güvenilirliği kullanılarak bir yardım kampanyası başlatılıyor.

Bayan şiddetini önlemek için, sokak hayvanlarına yardım için, çocuk şiddetine hayır demek için çeşitli isimlerde yardım kampanyası imajıyla IBAN bilgisi veriliyor. Ayrıyeten uydurma kampanyalar kadar düzmece ve indirimli eser satışları mazeretiyle de DM üzerinden IBAN yollayıp, dolandıranlar da oluyor.

Instagram, hesabınız kapatılacak diye size mail atmaz!

Tıpkı güya dolandırıcıların kendilerini savcı ve polis üzere tanıtıp, sizden para istemeleri üzere, Instagram da sizin hesabınız kapatılacak diye mail ya da bildiri atmaz.

[email protected] diye örnek veriyorum Instagram takviye merkezi de olmaz. Bu üslup hesaplara bakarsanız, güvenilmez olduğunu çabucak anlarsınız. Bu cins hesaplardan atılan DM ve maillere cevap vermeyin ve direkt engelleyin.

Bu yazımızda sizler için Instagram hesabını inançta tutmak ve Instagram hesabınızı çaldırmamak için yapmanız gerekenleri anlattık. Üstteki kolay teknikler sayesinde hesabınızı inançta tutabilir ve hem kendinizin hem de etrafınızdakilerin inançta olmasını sağlayabilirsiniz.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizin Instagram hesabını inançta tutmak ve Instagram hesabınızı çaldırmamak için uyguladığınız sistemler var mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: