Anasayfa / Alışveriş / Instagram, geçersiz profilleri ‘özçekim’ ile engelleyecek!

Instagram, geçersiz profilleri ‘özçekim’ ile engelleyecek!

Tanınan toplumsal medya platformu Instagram, özçekim görüntüsü özelliğini başlattı. Instagram’ın bu adımının nedeni, geçersiz ve spam hesapları engellemek olarak açıklanıyor. Bilindiği üzere, Instagram’da çok fazla sayıda düzmece ve spam profil yer alıyor. Kullanıcıları farklı nedenlerden dolayı rahatsız eden bu profiller için platform artık bir yeniliği piyasa sürdü. İşte, görüntülü özçekimin nasıl ve nerede kullanılacağına dair tüm ayrıntılar…

Instagram, özçekim görüntüsü ile ne hedefliyor?

Uydurma profiller ve spam hesaplar, toplumsal medya platformları için önemli bir baş ağrısı. Bu tıp spam hesapları engellemek için Instagram’ın yeni bir tahlili var! Artık Instagram’da kullanıcılar kimliklerini doğrulamak için bir görüntü özçekim yapacak.

Toplumsal medya danışmanı Matt Navara, kelam konusu yenilikten bahsetti. Instagram, özçekim görüntüsü özelliğinin başladığını duyurdu. Bununla birlikte, platformun sahibi Meta, bu özelliğe ait açıklama yaptı. Kullanıcıların bilgi güvenliği konusunda kaygı etmemesi gerektiğini ima etti.

Meta, yüklediğiniz görüntü özçekimlerin Instagram’da asla görünmeyeceğini açıkladı. Ayrıyeten bu görüntülerin 30 gün içinde silineceğini de belirtti. Ayrıyeten şirket, biyometrik bilgi toplamayacağını ve şirketin yüz tanıma teknolojisini kullanmayacağını açıkladı.

Pekala, bu özellik nerede kullanılacak? Instagram, yeni kullanıcılardan kısa bir özçekim görüntüsü isteyecek. Daha sonra bu görüntü, AI (yapay zeka) algoritmaları tarafından gerçek bir insan olduğunuzu doğrulamak için kullanılacak. Mevcut hesaplardan görüntü şimdi istenmiyor.

Instagram, “Başınızı farklı istikametlere çevirdiğiniz kısa bir görüntüye gereksinim duyuyoruz. Bu, gerçek bir kişi ve kimliğinizi doğrulamamıza yardımcı olacak.” biçiminde açıklama yaptı. Bununla birlikte, Instagram’ın bir müddettir bu özellik üzerinde çalıştığını biliyorduk. Hatta geçtiğimiz yılın Ağustos ayında uygulamaya başlamıştı fakat teknik meseleler nedeniyle uygulamaya son verdi.

Tinder ve Bumble üzere flört uygulamaları emsal özelliklere sahip. Bu uygulamalar, uzun müddettir kullanıcıların kimliklerini doğrulamak için farklı açılardan özçekim yüklemelerini istiyor. Bu çeşit fotoğraf doğrulama sistemleri çeşitli tehlikeler arttıkça yaygınlaşmaya başlıyor. Bununla birlikte, Instagram’ın görüntü özçekim doğrulaması teorik olarak daha sağlam.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: