Anasayfa / Alışveriş / İngiltere’den Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e mahpus şoku!

İngiltere’den Meta CEO’su Mark Zuckerberg’e mahpus şoku!

İngiltere hükümeti tarafından tasarlanan yeni toplumsal medya yasası kapsamında toplumsal medya yöneticileri tehdit altında. Birleşik Krallık’ta uygulanmaya başlayacak olan Çevrim İçi Güvenlik Maddesine uymayan şirket yöneticileri iki yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabilecek.

Avrupa ülkesi, toplumsal medya platformlarının işlettiği zımnî dataları denetim etmek istiyor. Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın sahibi olduğu Meta, ve doğal olarak CEO Mark Zuckerberg, İngiltere tarafından uygulanacak yeni yasanın kurbanı olabilir.

İngiltere toplumsal medya yasası ile yöneticileri tehdit ediyor

Birleşik Krallık Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanı Nadine Dorries, ülkede uygulanacak yeni Çevrim İçi Güvenlik Yasası’nın ayrıntılarını ele aldı. Yasaya nazaran; Twitter, Facebook, Instagram üzere toplumsal ağların algoritması ve kullanıcıların nasıl hedeflendiği açıklanmak zorunda.

Ülkede faaliyet gösteren lakin yasa tasarısına uymayan teknoloji şirketlerine ağır yaptırımlar uygulanacak. Yaptırımlar ortasında yöneticiler için iki yıl mahpus yahut para cezasına varan cezai sorumluluk bulunuyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve öbür toplumsal medya yöneticilerine dair kesin konuşan Bakan Dorries, yasaya uyulmadığı takdirde mahpus cezasıyla karşı karşıya kalabileceklerini söyledi.

“Bu yasa tasarısı, toplumsal medya platformlarına ilişkin algoritmaları düzenleyicimize sunmaya zorlayacak, böylelikle zararın nerede olduğunu tespit edip bu platformlardan hesap sorabileceğiz.”

Lakin Çocuklara İşkenceyi Tedbire Derneği (NSPCC) vazifelisi Andy Burrows ise yasanın kâfi olmadığına inanıyor. Burrows, çocukları kullanan platformları denetim altına alabilecek bir güç olmamasından şikayet ederek, yöneticilerin şahsî olarak sorumlu olmayacaklarını söyledi.

Birleşik Krallık’ta tartışmalara yol açan Çevrim İçi Güvenlik Yasası kabul edilirse, internetteki içeriklere erişmek de zorlaşacak. Örneğin, cinsel içerikli sitelere yaş kısıtlaması getirmek için bu sitelere girişte kimlik bilgisi istenecek. Lakin binlerce İngiltere vatandaşı bunun “mahremiyeti istila edeceğine” inanıyor.

Pekala ya siz İngiltere tarafından tasarlanan yeni toplumsal medya yasası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: