Anasayfa / Alışveriş / Hedeflediği gelire ulaşamayan Snapchat CEO’su, Apple’ı suçladı!

Hedeflediği gelire ulaşamayan Snapchat CEO’su, Apple’ı suçladı!

Snapchat platformunu bünyesinde bulunduran Snap Inc, 2021’in üçüncü çeyreğini kapsayan gelir raporunu yayınladı. Toplamda 1,07 milyar dolar çıkar bildirdi. Şirket daha evvelki açıklamasında, üçüncü çeyrekte 1,1 milyar dolar gelir elde edeceği tarafında iddiada bulunmuştu. Lakin bu gayesine ulaşamadı.

Snapchat CEO’su Evan Spiegel analistlerle yaptığı bir görüşmede, hedeflediği gelire ulaşamamalarından Apple’ı sorumlu tuttu. Apple, iOS 14.5 güncellemesiyle kullanıma sunduğu Uygulama İzleme Şeffaflığı sayesinde kullanıcılara ‘takip etme’ müsaadesini açma ve kapatma imkânı vermişti. Başlangıçta bu özelliği destekleyen Evan Spiegel artık farklı bir açıklama yaptı.

Snapchat gelirlerinin büyük çoğunluğunu reklamlardan kazanıyor

Reuters’in haberine nazaran, yüklü olarak uygulamada gösterdiği dijital reklamlar sayesinde gelir elde eden Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel, “Apple’ın Haziran ve Temmuz aylarında iOS için geniş çapta kullanıma sunduğu yeni ‘reklam takibi’ değişikliği, işlerimizi sekteye uğrattı” dedi.

Apple’ın hayata geçirdiği özeliğin bekledikleri üzere olmadığını kaydeden Spiegel iş ortaklarının, reklamlarının performansını ölçmesine mani olduğunu kaydetti. Ek olarak reklamcıların onlarca yıldır alışık olduğu iş yapma modelini de olumsuz manada etkilediğini belirtti.

“Bu bizim için muhakkak hudut bozucu bir şey” tabirlerini kullanan Evan Spiegel, tekrar de Apple’ın reklam takibi konusundaki değişikliklerine olumlu baktığını söz etti. Uygulama İzleme Şeffaflığı’nı kastederek “Uzun vadede ekosistemin uygunluğu için sahiden değerli. Bunu tam olarak destekliyoruz” diyerek özelliği bir kere daha savundu.

Günlük kullanıcı sayısı muhakkak oldu

Şu anda tanınan toplumsal medya platformlarının neredeyse tamamının kullanıcı sayısı 1 milyardan fazla. Snapchat ise şimdi bu ölçüsü yakalayamadı. Şirket günlük etkin kullanıcı sayısının 306 milyona ulaştığını açıkladı. 2. çeyrekte bu sayı 293 milyon civarındaydı. Snapchat’ten daha sonra kurulmasına karşın TikTok’un etkin kullanıcı sayısı ise 1 milyarın üzerinde.

Instagram’ın 2016’da getirdiği Stories (Hikayeler) özelliği ile Snapchat’in yıldızı sönmeye başladı. Lakin bilhassa genç kesim ortasındaki popülerliğini hala koruyor. Geçtiğimiz günlerde ABD’de yapılan bir ankette, gençlerin en favori toplumsal medya uygulamasının Snapchat olduğu ortaya çıktı. En çok kullandıkları toplumsal ağın ise Instagram olduğu açığa çıktı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.