Anasayfa / Alışveriş / Google, birtakım içerikleri görüntülemek için kimlik isteyecek

Google, birtakım içerikleri görüntülemek için kimlik isteyecek

YouTube’a yüklenen her görüntü, tıpkı hassasiyet derecesine sahip değil. Google bunun farkında ve yıllardan beri görüntüleri hassas ya da çocuklar için üzere etiketlere ayırıyor. Hassas görüntülerin çocukların gelişimine olumsuz tesir etmemesi için Google hesabının yaşı gözetiliyor. Lakin bazen ebeveyn kontrolünün yetersiz kalması, çocuklarda kalıcı yaralar açabiliyor. Avustralya Hükümeti, Google hizmetlerindeki yaş kısıtlaması uygulamasını öteye taşıyacak bir karara imza attı.

Google, yaş kısıtlaması için kimlik isteyecek

Yaş kısıtlaması olan görüntüler, 18 yaşın altındaki Google kullanıcıları tarafından izlenemez. YouTube’da gezinirken giriş yapmamış kullanıcılar ise hem görüntüyü izleyemez, hem de görüntüleyemez. Bunlar hoş tedbirler olsa da çocuklar bile Google’ı kayıt basamağında kolaylıkla kandırabiliyor. Bunu yapmasalar bile büyüklerinin Google hesabıyla izlememeleri gereken görüntüleri izleyebiliyor. Avustralya Hükümeti’nin aldığı karar, ülke genelinde sıkı bir uygulamaya geçilmesini sağladı.

Google, yaş kısıtlaması ikazını bu türlü gösterecek

Şayet Avustralya’da yaş kısıtlaması olan bir görüntüyü izlemek isterseniz YouTube, kimliğinizin fotoğrafını isteyecek. Kimlik kartınızdaki yaş, Google hesabınızdakiyle uyuşuyor ve 17’nin üzerindeyse görüntüyü izleyebileceksiniz. Bu doğrulamayı yapmadan görüntüyü izlemek ise mümkün değil.

Yalnızca Avustralya’da geçerli olan bu karar, gelecek ay ile birlikte yürürlüğe girmiş olacak. Sıkı bir uygulama olduğunu itiraf etmek gerek. Bazen mizah gayeli görüntüleri izlerken bile yaş kısıtlamasıyla karşılaşabiliyoruz. Biraz gülmek için kimliğimizin fotoğrafını Google’a göndermemiz can sıkıcı olabilir. Lakin çocukların ruh sıhhatini kalıcı olarak etkileyebilecek görüntüler da YouTube’da olduğundan, bu fedakarlığı yapmak gerek.

Bu uygulama Türkiye’de olsa nasıl olurdu? Yorum sizin.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.