Anasayfa / Alışveriş / Geç kalmıştı: Windows 10’un arama çubuğuna yeni özellik!

Geç kalmıştı: Windows 10’un arama çubuğuna yeni özellik!

Haziran ayından beri odağını Windows 11’e çeviren Microsoft, Windows 10 kullanıcılarını unutmadı. Şirket, 2015 yılında piyasaya sürdüğü işletim sistemini güncellemeye devam ediyor. Windows 10’un hem bilgisayar evraklarında hem de internette arama yapabilen ‘Ara’ özelliği karanlık mod dayanağına kavuştu.

Windows 10’da uzun müddettir var olan karanlık mod, sistem uygulamaları başta olmak üzere destekleyen tüm programlarda çalışıyor. Microsoft karanlık temayı işletim sistemine birinci getirdiğinde, tesir alanı çok azdı. Bilgisayarın tüm kısımlarında işe yaramıyordu. Sonraki güncellemelerde takviyesi genişleten şirket arama çubuğunu da ortadan çıkardı.

Arama çubuğu, Windows 10 sistem tercihiniz ile irtibatlı

Windows 10 arama çubuğu rengini gece vakti gözünüzü yormaması için siyah yapabilirsiniz. Ama çubuk ne yazık ki bağımsız çalışamıyor. Bu da, öncelikle bilgisayarınızın sistem temasını karanlık moda çevirmeniz gerektiği manasına geliyor.

Aşağıdaki evreleri takip ederek karanlık temayı aktifleştirebilirsiniz:

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Ferdileştirme kısmına girin.
  • “Renginizi seçin” kısmındaki “Koyu” seçeneğine tıklayın.
Bu kısımda “Koyu” seçeneğini seçin

Bilgisayarınızın temasını ‘Koyu’ olarak ayarladıktan sonra, Windows Gezgini ve programlar siyaha bürünecek. Birebir vakitte Windows 10 arama çubuğu da karanlık moda uygun hale gelecektir. Denemek için sol alt köşedeki arama butonuna tıklayın ve bir şeyler yazmaya başlayın. Evvelce beyaz olan bu kısmın artık siyah olduğunu göreceksiniz.

  • Evvel
  • Sonra

Her güncellemede alışık olduğumuz üzere; Microsoft’un bu yeniliği de kademeli olarak yayınlandığından size ulaşması vakit alabilir. Ayarlar > Yenileştirme ve Güvenlik kısmına girip daima güncelleştirmeleri denetleyin.

Bilgisayarınıza ulaşan tüm güncellemeler ve yeni özellikler, otomatik olarak indirilip yüklenecektir. “Bilgisayarım hiç güncellenmesin” diyorsanız Microsoft size bu imkânı da veriyor. Yenileştirme ve Güvenlik kısmında bulunan ‘Güncelleştirmeleri 7 günlüğüne duraklat’ butonuna basarak erteleyebilirsiniz. Gelişmiş seçenekler kısmından bu süreyi daha da fazla uzatabilirsiniz.

Lakin güvenlikten yoksun kalmamak için güncellemeleri kaçırmamanızda yarar var. Çünkü her vakit fark etmesek de, Microsoft bazen bilgisayarda tespit edilen güvenlik açıklarını da yamalıyor. Bu manada güncellemeler son derece değerli.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: