Anasayfa / Alışveriş / Federal mahkeme, Facebook’un tezini reddetti!

Federal mahkeme, Facebook’un tezini reddetti!

Avustralya’da milyonlarca kişinin şahsî datalarının isteği olmadan toplandığı Cambridge Analytica skandalıyla ilgili Facebook tarafına açılan davada yeni bir gelişme yaşandı. Federal mahkeme, şirketin ülkede iş yapmadığı yahut ferdî bilgi toplamadığı istikametindeki savını reddetti. İşte detaylar…

Mahkeme, Facebook tarafının savını kabul etmedi

Mahkemenin görüşü, Facebook’un Avustralyalı kullanıcıların aygıtlarına çerezler yüklediği için ülkede iş yaptığı tarafında oldu. Zira hakime nazaran bu, platformunun işleyişinin kıymetli bir kesimiydi. Ayrıyeten, Avustralya’da erişilebilen rastgele bir web sitesinin ülkede iş yaptığı manasına geldiği belirtiliyor.

Facebook’a nazaran, bir çerez yerleştirildiği yere değil, gönderildiği yere kurulur. Bu sebeple, sunucularının Avustralya’da bulunmadığı göz önüne alındığındaysa, şirket orada resmi olarak iş yapmıyor demektir. Ayrıyeten şirket, data merkezlerinin kullanıcı aygıtlarına dijital sinyaller ilettiğini ve bunun bu aygıtların dijital durumunda bir değişikliğe yol açtığını açıkladı.

Buna ek olarak şirket, işleyişi anlatabilmek için bir örnek verdi. Yurtdışından bir kişinin Avustralya’ya mektup gönderirse ve bunun akabinde mektubu alan okuyucu ekonomik tesiri olan bir harekette bulunmaya karar verirse, bu asla gönderenin Avustralya’da iş yaptığı formunda yorumlanamaz.

Ama mahkeme bu hususta katı bir duruş sergiliyor. Mevzuyla ilgili yapılan açıklamadaysa şunlar söyleniyor:

Facebook, bir yargı alanındaki bilgisayar tabanlı faaliyetin öbür bir yargı alanında bulunan bilgisayarlardaki bir tesirden daha fazlasını oluşturamayacağı sonucuna varıyor. Bu görüşü haklı çıkarmak için de ortaya çok fazla kanıt sunuyor.

Aslında Facebook’a karşı açılan dava, dört yıldan fazla bir müddet evvel meydana gelen Cambridge Analytica skandalında birçok Avustralyalı Facebook kullanıcısının saklılığının ihlal edilmesinden kaynaklanıyordu. Bu danışmanlık firması, This is Your Digital Life isimli bir kişilik testi uygulamasını kullanarak, milyonlarca kullanıcının ferdî bilgilerine müsaadeleri olmadan erişim sağlamıştı.

Bahsi geçen uygulama Avustralya’da sırf 53 kişi tarafından yüklenmiş olmasına karşın, Cambridge Analytica, bu 53 kişi aracılığıyla ülkedeki yaklaşık 311 bin 74 kişinin bilgilerini toplamayı başardı. Akabinde bu dataları Brexit ve Donald Trump üzere siyasi reklamlar için kullandı.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: