Anasayfa / Alışveriş / FBI, Rus istihbaratına sızmak için toplumsal medyaya reklam verdi!

FBI, Rus istihbaratına sızmak için toplumsal medyaya reklam verdi!

Yeni bir rapora nazaran Federal Soruşturma Ofisi (FBI), Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgalden mutlu olmayan yahut hayal kırıklığına uğrayan Rus vatandaşlarını kendi tarafına çekmek istiyor. FBI, bu bireyleri “çok gizli” toplumsal medya reklamlarıyla işe almaya çalışıyor.

FBI’ın Rusya’ya karşı başlattığı son istihbarat operasyonu akıllara sakinlik verdi. Google, Facebook ve Twitter üzere platformlardan paylaşılan reklamlar, sadece Washington DC’deki Rusya Büyükelçiliği’nin yakınlarında görünüyor. İşte FBI’ın toplumsal medyadan yürüttüğü Rus istihbaratı atılımı.

FBI, Rusya Büyükelçiliği’ne toplumsal medyadan sızıyor

Washington Post tarafından hazırlanan yeni bir rapor, FBI’ın Rusya Büyükelçiliği etrafında oluşturduğu kampanyayı ortaya çıkardı. Facebook, Google ve Twitter’da paylaşılan reklamlar, Rusya’nın askeri işgaline karşı “sessiz kalmak zorunda olan kişileri” amaç alıyor.

Washington Post muhabiri tarafından fark edilen kampanya, elçiliğin duvarlarının yanındaki kaldırımda beklerken ortaya çıkıyor, lakin elçilik binasının çabucak karşısındaki kaldırımda görünmüyordu.

FBI tarafından paylaşılan reklamlarda ise Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’den alıntılar bulunuyor ve büyükelçilikte çalışan yahut ziyaret edenleri FBI ile konuşmaya teşvik ediyor.

Reklamlardaki alıntılardan birinde, Putin’in Rusya’nın baş istihbarat yetkilisi Sergey Naryshkin’i aşağıladığı cümleye yer verildi. Reklamda Putin’in “Açık konuş Sergey Yevgenyevich” cümlesi kullanılırken, Naryshikin’in kekelediğine dikkat çekildi.

Toplumsal medyada paylaşılan reklamın açıklamasında ise, “Halkın FBI’a verdiği bilgiler, tehditlerle çabada en tesirli araçtır. FBI’a yardımcı olabilecek bilgileriniz varsa, lütfen bizimle irtibata geçin” tabirleri kullanıldı.

Uzmanlar, Ukrayna’ya yönelik başlatılan işgalin, ABD tarafından istihbarat toplamak için büyük bir fırsat olduğuna inanıyor. Bu nedenle reklam, Rusya hakkında bilgi vermek isteyenlerin, FBI yetkilileriyle Rusça yahut İngilizce olarak şahsen konuşabilme fırsatına sahip olduklarını söylüyor.

Pekala ya siz FBI tarafından toplumsal medya reklamları kullanılarak amaç alınan Rusya aktörleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.