Anasayfa / Alışveriş / Facebook’un kurucu ortağı Eduardo Saverin kimdir?

Facebook’un kurucu ortağı Eduardo Saverin kimdir?

Geçtiğimiz ekim ayında sürpriz bir karara imza atarak ismini Meta olarak değiştiren Facebook, toplumsal medya olarak lanse edilen medya sisteminin öncülerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu alanda elde ettiği muvaffakiyetlerin yanı sıra bilhassa son yıllarda kapalılık ve güvenlik üzere ögeler nedeni ile tenkitlerin odak noktası haline gelen şirket, öteki taraftan farklı kuruluş öyküsü ile de dikkat çekiyor.

2022 yılında Meta yani eski ismiyle Facebook denince akıllara birinci olarak Mark Zuckerberg’in geldiği hepimizin malumu. Fakat şirketin fazla göz önünde olmayan dört kurucusunun daha olduğunu belirtmekte yarar var. Bilhassa 2010 yılında vizyona giren ve Facebook’un kuruluş kıssasına odaklanan The Social Network sinemasıyla şirketin kurucularından Eduardo Saverin’in hayat kıssası de bir epey merak edilmeye başlandı. Biz de bu yazımızda Saverin’in değişik hayat kıssasına değindik…

Eduardo Saverin kimdir?

Eduardo Saverin, 19 Mart 1982’de Brezilya’nın São Paulo kentinde dünyaya geldi. Babasının ihracat, giysi, emlak ve nakliye ile uğraşan bir endüstrici olması nedeni ile maddi açıdan hiçbir vakit badire çekmeyen Saverin, erken yaşlarda Miami’ye taşınarak çocukluğunu burada geçirdi.

Eğitim hayatına Miami’deki Gulliver Preparatory School’da başladı ve akabinde dünyanın önde gelen üniversitelerinden biri olarak lanse edilen Harvard Üniversitesi’ne gitti. Tıpkı vakitte öğrenci olduğu devirde petrol alanında 300 bin doların üzerinde stratejik bir de yatırım yapan Saverin, görüldüğü üzere hem maddiyat hem de girişimcilik üzere hususlarda klasik üniversite öğrencilerinden epey farklıydı.

Harvard Üniversitesi’ndeki ikinci yılında birebir yerde tahsilini sürdüren Mark Zuckerberg ile tanıştı. Kısa müddette samimi hale gelen ve çeşitli projelerde ortak çalışmaya karar veren ikili, üniversite öğrencilerinin başkaları ile irtibat kurması ve bilgi alışverişi yapmasına imkan sağlayan bir toplumsal ağ kurmaya karar verdi.

Natürel ikilinin önünde 1999 yılında açtığı ‘’ikissyou.org’’ isimli şahsî web sitesiyle internet fenomeni ve toplumsal ağ kavramlarını birinci defa dünyaya duyuran İnternet Becerikli olarak bilinen Uzman Davet üzere bir örneğin de bulunması konsept ve fikir açısından işleri bir oldukça kolaylaştırdı.

Tarihler 2004 yılını gösterdiğinde günümüzün en tanınan toplumsal medya platformlarından Facebook resmen kuruldu. Birinci etapta Harvard Üniversitesi’ndeki öğrenciler için geliştirilen, akabinde Boston civarındaki okullarda kullanılmaya başlanan, bir sene sonra da ABD’deki tüm okullara yayılan platform, 11 Eylül 2006’da ise dünya genelinde tüm e-posta adreslerine makul yaş kısıtlamalarıyla kullanıma açıldı. 2006 yılına kadar yalnızca ülkedeki okullar tarafından sağlanan e-posta adresleri ile kullanılıyordu.

Saverin ile Zuckerberg ortasında uyuşmazlıklar başlar

Facebook’un tüm dünyanın kullanımına sunulduğu 2006’da tahsil gördüğü Harvard Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden üstün muvaffakiyet ile mezun olan Eduardo Saverin, platformun ismini duyurmaya başladığı devirde yakın arkadaşı ve iş ortağı Mark Zuckerberg ile şiddetli uyuşmazlıklar ve fikir ayrılıkları yaşamaya başladı. Hatta 2005 yılında Zuckerberg, işletme müdürü ve finans müdürü olarak vazifesini sürdüren Saverin’in Facebook paylarını yüzde 34’ten yüzde 0,03 düzeylerine kadar düşürdü.

Bu süreçte Silikon Vadisi’ne taşınan Facebook, PayPal’ın kurucu ortağı Peter Thiel ve Napster’ın kurucusu Sean Parker’ın da işe dahil olmasıyla değişik bir boyut aldı. Kelam konusu isimlerin Zuckerberg’i CEO olarak desteklemesi ve şirkete önemli bir ölçüde yatırım yapmalarının akabinde Eduardo Saverin’in şirket içindeki tesiri de büyük ölçüde azaldı.

Bu ortada Eduardo Saverin’in paylarının düşürülmesinin akabinde Facebook’a dava açtığını da unutmamak gerekiyor. Lakin bu dava mahkeme salonlarında değil de, unsurları hiçbir vakit açıklanmayan zımnî bir mutabakatla çözüldü. Bundan kısa bir mühlet sonra ise Facebook tarafından Saverin’in kurucu ortak unvanı aldığı duyuruldu.

Eduardo Saverin kimdir?

Alışılmış bundan sonrası The Social Network sineması başta olmak üzere çeşitli kaynaklarda yer alan savlardan ibaret. Hatta Zuckerberg, kelam konusu imali muhakkak beğenmediğini, Facebook’la ilgili gerçeği yansıtmayan birçok öge barındırdığını ve birtakım ayrıntıların epey incitici olduğunu açıklamıştı. Bu nedenle Eduardo Saverin ile Mark Zuckerberg ortasında ne yaşandığını tahminen de hiçbir vakit bilemeyeceğiz.

Son olarak Eduardo Saverin’in 2012 yılında ABD vatandaşlığından kendi isteği ile çıktığını, günümüzde ise yeni teşebbüsleri ve yatırımlarıyla hayatına devam ettiğini belirtelim.

Pekala siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce The Social Network sinemasında anlatılanlar hakikat mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.